Son iki yılda çıkan MMO oyunlarına olan memnuniyetsizliğimiz açıkça ortada. Özellikle WildStar (ki itiraf etmeliyim, insanlar bu oyunu yerin dibine sokana kadar seviyordum ama bu başka bir konu) ve Revelation Online. Ama 2019’da çıkacak olan ve sabırsızlıkla beklediğimiz bir çok oyun var!

Uğruna değmeyecek oyunlar için saatlerce karakter oluşturmaya çabaladığınız oyunlardan nefret ediyoruz. Aradığımız şey bu zaman kaybı oyunlar değil, daha güzeli.

Bu liste MMO türünde Amerika’da 2019’da çıkması planlanmış oyunları içeriyor. Tasarım aşamasında olan tüm MMORPG oyunlarını da eklemeye çalıştık ama zaman kaybı olacak kadar kötü kalitede sızdırılmış olanları es geçtik.

Siz de oynamak için yeni bir MMORPG arıyorsanız bu listeye bir göz gezdirin.

Project Gorgon

project-gorgon

Yapımcı: Elder Game, LLC
Yayımcı: Elder Game, LLC
Çıkış Tarihi: Erken erişime açıldı, tam sürümünün tarihi bilinmiyor.
Tür: Fantastik Mücadele

Bu fantastik RPG oyununa Steam’in Erken Erişim kısmından ulaşabilirsiniz ama oyun için pek de yüksek bir beklentimiz olduğu söylenemez. Xbox’ın tüylerini diken diken edecek derecede kötü grafiklerini ve çirkinliğini göz ardı edebilirseniz sizi harika bir oyun bekliyor olabilir. Çünkü oyun çok üst düzey yetenek ve beceri gerektirmiyor.

Aynı zamanda oyun boyunca her şeyi kendiniz keşfetmeniz gerekecek. Bu oyunu diğer MMORPG’lerden ayıran ilginç bir özelliği ise esnafın da envanteri olması. Yani diğer oyuncuların esnafa sattığı eşyaları siz satın alabilirsiniz.

Oyun, ilginç bir şekilde, Steam’de 280 geri bildirim sonucunda “Çok İyi” olarak sınıflandırılmış. Yani belki hala bir umut ışığı vardır. Şimdilik aklımızın bir köşesinde dursun.

Pantheon : Rise of the Fallen

pantheon_rise_of_the_fallen

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor

Pantheon: Rise of the Fallen, çok fantastik bir temelde yazılmış ve haliyle geniş bir evrende var olan bir MMORPG. Grup çalışması ve sosyal etkileşimi yüksek bir oyun olacak gibi duruyor. Oyun Terminus’da geçecek. Terminus, tanrıları ve kahramanlarıyla ünlenmiş bir mekan. Oyuncu efsane kahraman rolünü üstleniyor ve uzun süredir kayıp olan yadigarları bulmakla yükümlendiriliyor. Savaş daha çok hazırlık ve farkındalık üzerine kurulu olacak ve bu sayede oyuncular senaryolar arası farkındalığın zorluğunu hissedecekler.

Visionary Realms’daki yapımcılar oyunda kendi başına yapılabilecek etkinliklerin de yer aldığını ama çoğunlukla yapılan etkinliklerin diğer oyuncularla ilişkili ve oyuncunun kendi şöhretine bağlı olacağını belirtti.

Dual Universe

dual_universe

Yapımcı: Novaquark
Yayımcı: Novaquark
Çıkış Tarihi: Belli değil ama tam sürümü 2020 sonlarına doğru çıkacak.

Dual Universe tüm mekanizmaların ve gemilerin oyuncu tarafından inşa edileceği bir bilim kurgu uzay macerası MMO’su. Bu aslında oyuncuların kendi medeniyetlerini, ekonomilerini, ticaret ve ulaşım hizmetlerini inşa edecekleri bir oyun. Bu da demek oluyor ki oyuncular kendi düşmanlarını da yaratacaklar. (Ya da kendilerini onlara karşı savunacaklar)

Yani oyuncular kendi antlaşmalarını yapacaklar kendi medeniyetlerinde hak talebinde bulunacaklar ve kaynaklarını diğer oyunculardan askeri bir güçle koruyacaklar. Bu durumda sonsuz olanak var.

Dual Universe, tamamı oyuncular tarafından tasarlanabilir olacak ilk oyun. Bunun hakkında iyi ya da kötü demek şimdilik mümkün değil. Bir tarafta hepimiz inşa etmeyi ve yaratmayı çok seviyoruz. Diğer tarafta ise grieferlar var. Griferlar bundan önceki oyunlarda hep bir sorun haline gelmişti. Asıl soru ise Novaquark’ın bunlarla nasıl baş edeceği.

Ama hala ilgi çekici bir konsepti var. Oyun sürekli single shard server kullanıyor. Bu da demek oluyor ki yüzlerce değil, binlerce başka oyuncuyla oynama şansı yakalayacaksınız.

Oyun şimdilik ilk test aşamasında. Yani onu oynayabilmemiz için hala biraz zamana ihtiyacı var. Yapımcılardan ilk erişimine 2018 sonuna doğru erişebileceğimiz konusunda bir duyum aldık. Gelişmelerden haberdar ediyor olacağız.

Crowfall

crowfall

Çıkış tarihi: belli değil ama erken erişimine ulaşabilirsiniz.

Eğer oyuncuların taht kavgası ettiği bir Game of Thrones simülasyonu arıyorsanız Crowfall’a bir göz atın. Bu oyun beş farklı dünya sisteminden oluşacak ve her dünyanın kendi kuralları olacak. Ülke ekonomisi oyuncunun kontrolünde olacak bu sayede oyuncular kendi ticari krallıklarını kurabilecekler. Söylenene göre oyun Game of Thrones vari özel prototipler barındıracak. Bu oyunu 2018’de göremeyeceğimize rağmen erken erişilebilir versiyonunu oynayabiliyoruz.

Trials of Ascension: Exile

Trials of Ascension Exile

Çıkış Tarihi: Belli değil

Trials of Ascension: Exile Forged Chaos tarafından yapılmış bir ‘’kendin yap’’ fantastik MMO oyunu. Oyuncular kendilerine özel adalar oluşturup kendi kurallarını koyabiliyor. Aynı zamanda kendi adalarına 64 kişiye kadar oyuncu davet edip bu deneyimi beraber yaşayabiliyorlar. Oyuncular adalarında hangi biyomun hakim olacağını, hangi ırktan insanların yaşayabileceğini ve hangi kaynakların daha nadir bulunacak kaynaklar olacağını seçebiliyorlar. Oyuncular tek, arkadaşlarıyla veya tüm TOA: Exile topluluğuyla aynı anda oyunu oynayabilecekler. Oyundaki bütün eşyalar adalardan bulunan doğal kaynaklardan insan eliyle üretilecek. Tahtalar ağaçlardan, deriler hayvanlardan, lifler bitkilerden sağlanacak. Bu malzemelerle de oyuncular eşyalar, silahlar, zırhlar, kıyafetler yapabilecek aynı zamanda yiyecek, barınma ve savunma ihtiyaçlarını giderebilecekler. Oyuncular isterlerse ejderha bile olabilecekler! Bunun nasıl olacağını tam çözemedik ama keşfetmek için çok heyecanlıyız.

Bunun yanı sıra yapımcı şirketin forumunda her hafta güncellemeler yapılıyor yani en azından oyun için sıkı çalıştıklarını biliyoruz.

Project TL

project-tl

Project TL harbiden çok iyi gözüküyor. Geçen yıl NCSOFT oyunun fragmanını yayınladı ve fragman açık ara yılın en iyisiydi. Burada konuşulacak çok fazla göze hitap eden fikirler var. Değişik ve parlak renkleriyle göz boyayan yetenekler, daha önce görmediğimiz ilginç yetenekler ve bu tür oyunlarda görmeye alışkın olmadığınız bir bakış açısı!

Oyun Lineage Eternal’ın yeniden kurulmuş hali. Şimdi ise Unreal Engine 4’u kullanacak.

Lost Ark

lost-ark

Lost Ark yeni çıkacak fantastik tabanlı bir aksiyon MMO’su. Çıkış tarihi diğerlerine göre biraz uzak görünüyor. (ki çoğu insan 2017’de çıkmasını bekliyordu) Ne yazık ki bu olmadı ve oyun hala beta sürümünde.

Elimizde hala bir çıkış tarihi vb. bir bilgi yok. Ama elde ettiğimiz ufak ufak karelerden yorum yapıyoruz. Oyun büyük ihtimalle hızlı parkurlu olacak ve keşif temasında yoğunlaşacak. Şimdiye kadar gördüğümüz görsel kaynaklara bakılırsa harika görsel efektler bizi bekliyor!

Chronicles of Elyria

Chronicles of Elyria

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor

Çevrimiçi çok kullanıcı oyunları bir üst seviyeye taşıyacak olan Chronicles of Elyria yakın bir zamanda Kickstarter’da kendine fon bulmuştu. Elyria hakkında bir çok ilginç teori var ve umuyoruz ki en kısa zamanda oyuna erişim sağlayabiliriz. Elyria, sizin oyundaki gerçekten yaşlanan ve ölecek olan karakteriniz. Aynı zamanda ekonominiz ve kaynaklarınız kısıtlı olacak ve tercihleriniz tekrarlanmayacak. Daha da fazlası oyunda tahrip edilebilecek ve her karakter için farklı sonuçlar doğurabilecek çevre alanları mevcut. Her yeni oyuncu oyuna giriş yaptığında onu dinamik bir dünya bekliyor olacak ve biz bu oyuna giriş yapmak için sabırsızlanıyoruz. Umarız yakın zamanda oyun hakkında daha fazla detaya erişebiliriz.

Ascent: Infinite Realm

Ascent Infinite Realm

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor
Yapımcı: Bluehole
Yayımcı: Bluehole

PUBG’nin yapımcısı elini bir MMORPG oyununa atmış ve oyun hiç fena durmuyor. Aksiyon ve steampunk fantastik estetiği bir araya getiren oyunumuzda oyuncular ana ulaşım aracı olarak hava araçlarını kullanacaklar. Bunun yanında da oyunda havada gerçekleşen çatışmalar olacağını biliyoruz. Aynı zamanda Realm vs Realm PvP tarzındaki savaşlara yönelecekler. Oyun Unreal Engine 3 kullanıyor olacak.

Umarız ki Bluehole oyunu vahşi dünyaya yayınlamadan önce optimize eder.

Identity

identity-game

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor
Yapımcı: Asylum Entertainment

Bu oyun içinde çok fazla şüphe barındırıyor. Dürüst olmak gerekirse haddinden biraz daha fazla şüphe barındırıyor. Sözde bir ultra-realistik MMORPG oyunu olacak. Kendini ‘’MMORPG’nin yeni çocuğu’’ olarak pazarlayan Identity, bekleneni karşılarsa gerçekten öyle de olabilir. Oyuncular kendi dünyalarında ‘’mutlak özgürlük’’le etkileşim içerisinde olacaklar. Bu da demek oluyor ki sizin ve diğer oyuncuların hareketleri bu dünyadaki sonunuzu yazacak. İsterseniz bir suçlu, polis, iş adamı ya da herhangi biri gibi yaşayabilirsiniz.
Oyunda aynı zamanda dehşet bir mülk kavramı var: Oyundaki bütün evler satılık. Oyuncular istedikleri evi alıp yaşayabilir, dekore edebilir, ve kendi isteklerine göre kişiselleştirebilirler. Aynı zamanda alım satım yaparak emlak işleriyle oynamak gerçekten kazançlı olabilir.

Identitiy, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda bulunan hayali bir adada geçiyor. Bu ada Carolinas ve Georgia’dan yoğun bir şekilde ilham almışa benziyor. Ada koskocaman, başlangıç dünyası bile 200 kilometrekare.

Tüm bunların yanı sıra Identity’nin tam sürümünü pek yakın zamanda göremeyeceğiz. Ama Asylum Entertainment’ın üzerinde çalıştığını biliyoruz ve oynanabilir bir beta sürümünü de 2019 başlarında görmeyi umuyoruz.

Ashes of Creation

Ashes of Creation

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor
Yapımcı: Intrepid Studios

Ashes of Creation hızla en heyecanla beklediğimiz MMO olmayı başardı. Öyle ki, oyun içinden gördüğümüz her görüntü bizi daha da heyecanlandırıyor. Bu oyunun en çok öne çıkan özelliği, oyuncuların kendi dünyalarını yaratabilecekleri özel bir sisteme sahip olması. Savunma ordusu mu kuracaksınız yoksa diğer oyuncularının dünyalarını yok etmeye mi çalışacaksınız?

Oyunun serverı dinamik ve sürekli değişim halinde olacak. Haliyle de her serverın kendine has iyi ve kötü yanları olacak. Oyuncular çiftliklerden mansiyonlara istedikleri gibi binalar yaratabilecekler.

Göze çarpan başka bir özellik ise kale kuşatması. Kendi loncanızı kurun ve diğer düşmanların kalelerini kuşatın. Aynı zamanda da kendi hanedanınızı kurun.

Şimdiye kadar Ashes of Creation’da gördüklerimiz çok özel ve farklı bir oyuna benziyor. Kendi dünyanızı yaratabileceğiniz, kendi ekonominizi yönetebileceğiniz ve görünüşe bakılırsa hak hukuk olmayan bir dünya.

Oyun 1 Mayıs’ta Kickstarterda 12 saat içerisinde 750 bin dolar olan bütçesini karşılamayı başardı. İnsanlar çok heyecanlıydı, biz de dahil. Doğrusunu söylemek gerekirse Ashe of Creation yakında çıkacak olan MMORPG’ler arasında en heyecanla beklediğimiz!

Magic: The Gathering MMORPG

Magic The Gathering MMORPG

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor
Yapımcı: Cyriptic Studios

Şimdilik elimizde çok fazla detay bulunmasa da, Cyriptic Studios ve Perfect World Entertaintment yeni bir MMO oyununu tanıttı: Magic: The Gathering MMO.

Şimdilik elimizde olan bilgilere göre oyunun başlığı direkt Magic: The Gathering olmayacak. Aynı zamanda bilgisayar ve konsollara da gelecek. Daha da fazlası yeni yeni test ettikleri ‘AAA RPG’ oynaması bedava olan bir MMORPG olacak.

Camelot Unchained

Camelot Unchained

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor 2018, Beta erişimi 4 Temmuz 2018
Yapımcı: City State Entertaintment
Yayımcı: Snail Games

Eğer klasik fantastik tarzda bir MMO oyunu arayışı içerisindeyseniz, yapımcının kendi Unchained Engine’iyle entegre edilmiş olan Camelot Unchained’e bir göz atın. Bu oyun da Kickstarter’dan fon bulmuş bir oyun. 14 bin bağışçıdan 2.2 milyon dolar bütçe toplayan oyun, – bu bağışçılara Dark Age of Camelot’un tasarımcısı Marc Jacobs da dahil- söylenenlere göre DAoC için ruhani bir mirasçı olacak. Odağını PvP’ye yönlendiren oyunda aynı zamanda geniş kapsamlı savaşlar da yer alacak.

Bu oyunda da ilginç ve ilgi çekici mekaniklerle karşılaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse, hazır bir ev satın almak yerine kendinize özel evinizi, sarayınızı ya da hisarınızı tasarlayıp inşa edebileceksiniz (en heyecanlı olduğumuz kısım da burası). Tabii ki kendi mekanınızı da düşmanlardan korumakla yükümlü olacaksınız. Bunun yanı sıra oyunun geçtiği çevrenin büyük bir kısmı oyuncular tarafından inşa edilecek. Bu da demek oluyor ki düşmanlar şehrinizi yıkarsa tekrar inşa etmek zorundasınız.

Oyun uzun zamandır yapım aşamasında ve ne zaman oyuna erişebileceğimiz hakkında pek bir fikrimiz yok. Umarız ki bundan sonra da oyunla ilgili bir güncelleme alırız.

New World MMO

New World MMO

Çıkış Tarihi: Bilinmiyor 2019
Yapımcı: Amazon Studios
Yayımcı: Amazon Studios

Sektörde yeni yeni adını duyuran Amazon Studios kendi çok oyunculu fantastik oyununu çıkarıyor. İlk görünüşe bakılırsa da oyun harika görünüyor. Oyun 17. yüzyılın Amerika’sında sihrin hayat bulduğu bir yapay gerçeklikte yer alıyor. Yapımcılar doğaüstü canavarların olacağını öne sürdü. Umarız ki fantastik canavarları da görebiliriz.

Oyunu nasıl oynadığınız, ne yaptığınız, kim olduğunuz tamamen size kalmış. New World’den gördüğümüz ilk ve tek fragmana göre bir çiftçi, diğer insanları koruyan bir asker, bir kaşif ya da istediğiniz herhangi bir kimliğe bürünebileceksiniz.

Oyun gerçekten ilgi çekici. Arkasında bulunan güçlü Amazon bütçesini de göz önünde bulundurursak bizi harika bir oyun bekliyor gibi duruyor. Ne yazık ki geçen yıldan beri oyun hakkında bir güncelleme alamadık. Umarız ki yakın zamanda oyun hakkında daha çok bilgi sahibi oluruz.

City of Titans

City of Titans

Asla sıkılmayacağımız iki MMO türü var: zombiler ve süper kahramanlar! Bu yüzdendir ki City of Titans da gözümüzden kaçamadı ve bu listede yerini aldı. City of Heroes’un miras varisi olacak olan City of Titans, Missing World Media tarafından tasarlanan bir süper kahraman oyunu. Oyun da aynı zamanda Kickstarter’da 320 bin dolar olan bütçesini iki katına katlamayı başardı.

Legends of Aria

Legends of Aria

Legends of Aria da yakın zamanda çıkacak göz alıcı bir MMORPG oyunu. Oyuncular resmi ve ya kendi oluşturdukları serverlarda oynayabiliyorlar. Oyunculara da kendi serverlarını oluşturmaları ve kendi kurallarıyla yönetmelerine imkan sunuluyor. Legends of Aria, yüzlerce kişinin aynı serverda barınabileceği ve bu serverın bir oyuncu tarafından yönetilebileceği ilk oyun. Oyun, Ultima Online tasarımcıları tarafından yapılıyor, yani emin ellerde. Resmi çıkış tarihi hakkında henüz bir söylem yok ama en azından yolda olduğunu ve yapımcıların oyun üzerinde sıkı çalıştığını biliyoruz.