Karşınızda 2018’in sonunda ve 2019’da çıkması dört gözle beklenen en iyi PS4, Xbox One, Switch ve bilgisayar oyunları!

Şüphesiz 2018 oyun camiası için harika bir yıldı ve bu gelenek 2019’da da sürecekmiş gibi duruyor. Spider-Man’in ve God of War’ın beğenisi geçen birkaç ayda herkesi şaşırttı. Bunun üstüne bir de sırada Fallout 76, Battlefield V ve Red Dead Redemption 2 var!

Yeni çıkan oyunları sürekli takip etmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz, bunun için bu sene ve seneye çıkacak oyunları sizin kronolojik sıraya göre derledik.

 

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redeption 2

Platformlar: PS4, Xbox One

Çıkış Tarihi: 26 Ekim 2018

Rockstar, Red Dead Redemption 1’deki vahşi batı klasiğinden beri olan tam tamına 8 senelik bekleyişi sonlandırıyor. Bu oyun hakkında çok fazla dedikodu ve ifşalanma olayı döndü. Çıkış tarihi o kadar ertelendi ki artık matematiğimiz yetmedi. Bütün bunların yanında da yapımcı şirket oyun hakkındaki her detayı sır gibi saklıyordu. Sanırım oyunun harika olacağına güvenmekten başka çaremiz kalmıyor.

 

Spyro Reignited Trilogy

Spyro Reignited Trilogy

Platformlar: PS4, Xbox One

Çıkış Tarihi: 13 Kasım 2018

Ejderha Spyro geri döndü! Orijinal Playstation tadında ama bu sefer modern konsollar ve HD görüntü kalitesiyle… Hem de bu sefer Xbox One’a da geliyor! Yeni pakette orijinal üç oyun da mevcut, tabii ki görüntü ve ses kaliteleri iyileştirilmiş olarak. Bunları restore ederken de orijinalliğe bağlılığı elden hiç bırakmamışlar. Spyo Reignited Triology, Playstation 1’de keyifle Spyro oynayanların severek özlem gidereceği çok eğlenceli bir oyun!

 

fallout 76

Fallout 76

Platformlar: PS4, Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 14 Kasım 2018

Hayır hayır Fallout 5 değil ve bir şeyler kaçırmadınız. Fallout furyası tek kişilik oyun deneyimini paylaşımlı bir dünyaya taşıdı bu da demek oluyor ki (Roam the wasteland) yaparken diğer oyuncularla karşılaşabileceksiniz, tabii ki küçük serverlarla. Bethesta bu konuda Fallout oyun zevkinin çok da farklı olmayacağının sözünü veriyor. Bu yabancı oyuncuların sizi nükleer silahlarla trollemesi esnasında da geçerli mi bilmiyoruz.

 

pokemon lets go

Pokemon : Let’s Go Pikachu! ve Let’s Go Eevee!

Platformlar: Switch

Çıkış Tarihi: 16 Kasım 2018

Yine önceki serilerini hatırlatan bir oyunla karşı karşıyayız. Switch’deki ilk iki Pokemon oyunu bir çok yolla oynanabiliyordu. Bu kırmızı/mavi/yeşil/sarı oyunlara yapılan restorasyon çalışmaları daha iyi grafikleri, kişiselleştirilebilir karakterleri, ve istediğiniz Pokemon’un haritada sizi takip edebilmesini sağlıyor. Aslında bundan da fazlası, yakalama mekanikleri tamamen Pokemon Go tabanlı hareket kontrolleriyle değiştirildi ama siz savaşırken hala eski çatışmaları yaşayacaksınız.

 

battlefield-v

Battlefield V

Platformlar: PS4, Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 20 Kasım 2018

Battlefield bu oyununda 1. Dünya Savaşı’ndan 2. Dünya Savaşı’na atlıyor. Beklentilerinizi büyük çok oyunculu savaşlara, bölümlerden oluşan bir tek oyuncu deneyimine ve (yine, evet yine) battle royale moduna hazırlayabilirsiniz. Bunların yanında karakter kişiselleştirilmesi olacak ki bu tarihsel karmaşalara sebebiyet verebiliyor. 2. Dünya Savaşı Norveç’inde bir sürü “Katana” vardı değil mi? Sanırım yoktu… Neyse ki hala eğlenceli olacakmış gibi duruyor.

 

just-cause-4

Just Cause 4

Platformlar: PS4,Xbox One ve Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 4 Aralık 2018

E3’ün bu yılki en büyük sürprizlerinden biri kuşkusuz Just Cause 4’ün açıklanmasıydı. Square Enix’in open-world imha serisinin geri dönüşü! Büyük bir Güney Amerika haritasında değişken iklim koşulları ve ekstrem hava şartlarıyla -tornadolar ve kar fırtınaları dahi- baş etmek zorunda kalacaksınız. Bunların hepsi de (mercenaries)’le savaşırken olacak ve zaman zaman şiddetli kaoslara ve yıkımlara sebebiyet verecek.

 

super smash bros. ultimate

Super Smash Bros. Ultimate

Platformlar: Switch

Çıkış Tarihi: 7 Aralık 2018

Sıradaki Super Smash Bros sürümü adının hakkını veriyor, her savaşçı ve oyunun her özelliğini aynen içermesiyle beraber, yeni birkaç özelliği de beraberinde getiriyor. Wii U versiyonundan beri çatışmalar iyileştirmeler alsa da oynayış tarzları hala aynı, aslında pek de yeni bir oyun gibi gözükmese de Smash’in gelmiş geçmiş en iyi versiyonu olduğu kesin!

 

Resident Evil 2

Resident Evil 2

Platformlar: PS4, Xbox One ve Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 25 Ocak 2019

Resi’nin Resident Evil 7 ile tekrar bulunmasından sonra Capcom 2. oyuna kadar geri uzanıyor. Aynı zaman da 2019’un başlarında da geniş bir restorasyona uğrayacak. RE7 ile aynı motoru kullanan yapımcı oyunu yerden yeni bir kamera açısına taşıdı. Yeni yap-bozlar ve (umarım) Leon Kennedy ve Claire Redfield’ın savaşı ve Racoon City’nin zombi istilasından kurtuluşu sırasında daha korkunç ögeler görürüz.

 

Kingdom Hearts 3

Kingdom Hearts 3

Platformlar: PS4, Xbox One

Çıkış tarihi: 29 Ocak 2019

Kingdom Heats 2’den bu yana geçen yaklaşık 10 yıldan sonra Square Enix’in Disney / Final Fantasy karşımı oyunu neredeyse çıkacak. Farklı Disney dünyaları arasında -Pixar, Frozen ve Karayip Korsanları da dahil- gezinti yapacak bu sırada da Heartless ve bir çok animenin kötü karakterleriyle karşılaşacaksınız.

 

Anthem

Anthem

Platformlar: PS4, Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2019

Mass Effect’in çıkışından sonra BioWare’in ilk oyunu: Andromeda geri dönüşünü yeni bir bilim-kurguyla sağlıyor: Destiny ve Division’a rakip çıkmayı umut eden bir online savaş oyunu. Oyun 3. kişi ağzından oynanıyor -Anthem çok güzel görünüyor- ve görünen o ki gelmiş geçmiş en iyi uçuş kontrollerini içeriyor. Görünüşe göre daha çok savaş taktiği ve geniş bir düşman yelpazesiyle karşı karşıya olacağız.

 

Metro Exodus

Metro Exodus

Platformlar: PS4, Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2019

Metro serisinin 3. oyunu, post apokaliptik bir FPS. Yıllardır nükleer savaştan çeken Rusya’da gerçekleşiyor. Oyunda ilerledikçe insanlarla beraber bazı mutant vahşi hayat formlarına da rastlayacaksınız. Oyun gizli kalmanın, taktiğin ve korkunun güzel bir harmanlanmasından oluşmuş.

 

Crackdown 3

Crackdown 3

Platformlar: Xbox Ine, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: Şubat 2019

Crackdown 3’ün çıkış tarihi o kadar ertelendi ve gecikti ki artık çıkıp çıkmayacağından bile emin değildik. Ama görünen o ki bu yılın Şubat ayında listelerde yerini almış. Bu çizgi film tarzı aksiyon oyunu yok edilebilen her şeyi içeriyor, aynı zamanda Terry Crews’ın seslendirmeleri ve şiddetli bir eğlence sözüyle!

 

The Division 2

The Division 2

Platformlar: PS4, Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 15 Mart 2019

The Division 2 -ya da mükemmeliyetçi olmak isteyenler için Tom Clancy’s The Division 2- yakın zamanın Amerika distopyasında geçerken, New York’tan Washington’a ardı ardına geçen olaylardan meydana geliyor. Bunun yanında da derin taktikler, özelleştirmeler ve kesin daha çok kahverengi kıyafet seçenekleri gelecek.

 

Days Gone

Days Gone

Platformlar: PS4

Çıkış Tarihi: 26 Nisan 2019

2019’un ilk büyük PS4 oyunu Days Gone, yine bir post apokaliptik hayatta kalma oyunu. Hayatta kalmaya çalışırken zombi saldırısına uğramış bir dünyayı ve ölü sayılabilecek insanları yönetmeye çalışacaksınız.

 

Rage 2

Rage 2

Platformlar: PS4,Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: Bahar 2019

Kimsenin oturup beklemediği bir devam oyunu olmamasına rağmen, Rage 2 gerçekten güzel gözüküyor. Bethesda’nın bu açık dünya oyunu, çılgın araçları ile birlikte Mad Max filmini veoyununu anımsatmıyor değil. Bethesda’nın biraz çalkantılı bir dönemde olduğunu göz önünde bulundurursak bu oyundan umutlarımız yüksek.

 

Yoshi’s Crafted World

Yoshi’s Crafted World

Platformlar: Nintendo Switch

Çıkış Tarihi: Bahar 2019

Nintendo 2017’de yeni bir Yoshi oyunu duyurmasına rağmen uzun zamandır oyundan haber alamamıştık. Bırakın haber almayı ismini bile öğrenememiştik. Nintendo sonunda yeni çıkacak oyunu duyurdu ve hayranlarının beklentisini bir fragmanla taçlandırdı. Oyun, Wii U’da 2015’te çıkan Yoshi’s wooly World’e benziyor ve oyunla ilgili daha detaylı bilgileri dört gözle bekliyoruz.

 

Doom Eternal

Doom Eternal

Platformlar: PS4, Xbox One, Nintendo Switch, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: 2019

2016’daki Doom Etkinliklerinden sonra Doom Eternal yine hali hazırda var olan çoğu şeyi oyuncuya sunuyor ki bu kötü bir şey değil. Doom Eternal herkesin dört gözle beklediği hızlı parkurlu, yüksek şiddetli bir devam oyunu. Şimdi de daha çok şeytani düşmanlar, yeni silahlar ve yeni mekaniklerle geliyor. Bu değişiklikler Doom oyunlarını oynayışınızı kökten değiştirecek. Ha bir de yeni oyun modu oyuncuların tek başına şeytan olarak oynayabileceğini gösteriyor. Kulağa eğlenceli geliyor, değil mi?

 

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Platformlar: PS4, Xbox One, Bilgisayar

Çıkış Tarihi: Belli değil

CD Projekt, The Witcher üçlüsünün sahibi olarak kesinlikle bu oyunla birlikte tekrardan büyük bir çıkış yapacak. Kocaman bir açık dünya, ilk ağızdan bir cyberpunk bilim kurgu oyunu. Üstelik kült bir masaüstü RPG temelli. Yıllardır duyulan oyun ilk defa E3 ile 2018’de görücüye çıktı. Cyberpunk, sıkı ilerleme sistemlerinin kaynaştırılmasıyla, dallanan hikayesiyle ve hızlı FPS savaş tarzıyla gelmiş geçmiş en hırslı RPG oyunu gibi duruyor. Night City’e her an taşınmaya hazırız!