Ubisoft’un amiral gemisi Assassin’s Creed serisinin en son oyunu Assassin’s Creed Odyssey bu sefer Antik Yunanistan’da geçiyor ve Athena ve Sparta arasındaki savaşı anlatıyor.

Bir diyalog içerisinde oyunun gidişatına karar verme ya da geliştirilebilir özelleştirmeler gibi sonsuz seçenek şansı ile güzel bir oyun ile karşı karşıyayız.

Fakat, serinin son oyunu olan Assassin’s Creed Odyssey’i almadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli konu var. Biz de sizin için bunları toparladık.

Oyun süresi toplam 60 saat

Öncelikle bu Antik Yunan yolculuğunuzun uzun bir yolculuk olacağını bilmeniz gerekiyor. Oyunda yapılabilecek çok fazla şey var bunların büyük çoğunluğu sizi sıkmayacak, dikkatinizi çekecek nitelikte. Oyun içerisinde özelleştirmelerin büyük bir rol alması ve çok geniş bir yelpazeye sahip olması sebebiyle mükemmel silah ve zırhı bulmak neredeyse sonsuz bir arayış.

Ancak oyunun bu kadar uzun olmasındaki bir sebebin de çok fazla gereksiz görev olması olduğunu düşünüyoruz. Oyun hikayesi muhteşem, fakat bu önemsiz yan görevler sizi biraz zorluyor.

Antik Yunanistan, birçok gizli sır (hidden secrets) ve gizemliliği ile gerçekten çok büyük. Neyse ki haritanın büyük kısmı okyanus olduğu için kullandığımız alan biraz ufalıyor. Deniz içerisinde birçok gizli hazine ile muhteşem görünüyor. Ancak kara kadar yaşam dolu değil. NPC’ler günlük işlerini kovalarken tüm şehirler kendince özel hissettiriyor. Kısaca Assassin’s Creed’in gerçekten Antik Yunanistan’ı hissettirdiğini söylemek mümkün.

Kassandra ve Alexios birbirilerine çok yakın iki karakter

Oyunun başında kahramanınızı seçebilmek gerçekten çok güzel. Evie ve Jacob Frye’ın ikisini de oynayabildiğiniz Assassin’s Creed Syndicate gibi iki karakter kullanamıyoruz bu oyunda. Oyunun başında oyunculara sunulan çok büyük bir seçimmiş gibi gözükse de aslında hangi karakteri seçtiğinizin oyunun devamı ile pek bir ilişkisi yok. Hatta oyundaki diyaloglar ve sahneler bile değişmiyor. Aslında bu biraz üzücü. Karakter seçiminin oyunda büyük bir yeri olabilirdi. Hatta bu oyuncuları oyunu diğer karakteri de seçerek iki kere oynamalarına bile neden olabilirdi. Ancak maalesef beklenildiği gibi karaktere göre farklı seçenekler meydana gelmiyor.

Ancak Assassin’s Creed Odyssey istediğiniz karakteri yaratmanız için size olanak sunuyor. Yetenek ağaçlarında yaptığınız seçenekler ile karakteriniz şekilleniyor. Ancak bilmeniz gereken bu seçeneklerin hiçbirisi Kassandra veya Alexios’da değişiklik göstermiyor.

Verilen kararlar çoğunlukla hikâyeyi değiştirmiyor

Ubisoft oyuna birçok özelleştirme ve karar mekanizması yerleştirerek farklı bir seviyeye geçmiş. Ancak oyunu edinmeden önce bilmeniz gereken şey verilen kararların çoğunlukla hikâyeyi değiştirmediği. Hatta ne karar verirseniz verin bazı sahneler tamamen aynı. Bu aslında RPG hayranlarının pek de hoşlanmayacağı bir gerçek.

Az da olsa bazı kararlar hikâyenin şekillenmesi açısından önemli olabiliyor. Ancak oyunda bunlar daha sık olabilirdi diye düşünüyoruz.

Hikâye dışında aldığınız kararlar da oyunu etkileyebiliyor. Örneğin çok fazla suç işlerseniz, oyundaki askerlerin sürekli olarak peşinize düşmesini sağlayabilirsiniz. Bu oyunun eğlencesi olsa da, çok fazla olması bazen sinirinizi bozabiliyor. Hatta sessizce tamamlamanız gereken görevlerde bile askerlerin birden peşinize düşmesi oyununuzu bozabiliyor.

Geliştirmeniz gereken 3 farklı yetenek ağacı var

Assassin’s Creed Odyssey yetenek sistemi 3 ayrı kategoriye ayrılıyor: Savaşçı, Avcı ve Katil. Bu yetenekleri, karakterinizle nasıl oynamak istediğinize göre şekillendiriyorsunuz. Bu sistem güzel çalışıyor ve yapmak zorunda olduğunuz keyifsiz bir işe benzemiyor.

Savaşçı yeteneği yakın dövüş yeteneklerini geliştirirken oyunu daha gerçekçi ve akıcı hale getiriyor. Dövüşlere direkt olarak dalmayı seven oyuncular için ideal. Avcı yeteneği ise okçuluk ve diğer fırlatmalı silahlardaki yeteneği geliştiriyor. Katil yeteneği ise daha çok sessizce oyunu tamamlamak isteyenler için ideal. Gizlice düşmanları tek tek altüst ederek oyunu tam bir Assassin gibi oynayabilirsiniz.

Tüm yetenekleri tamamlayarak Assassin’s Creed Odyssey oyununu daha keyifli bir şekilde oynayabilirsiniz.

Deniz savaşları geri döndü

Assassin’s Creed Black Flag ile başlayan gemiler üzerinde savaş Odyssey ile geri dönmüş. Hem de kesinlikle eskisinden çok daha keyifli. Kocaman okyanusta kendinize birçok düşman ve yağmalayacak birçok gemi bulabilirsiniz.

Karada kendi geminiz için savaşçılar ve elemanlar bulabilir, geminizi Ardestia’yı özelleştirebilirsiniz. Geminizi özelleştirerek derin sularda durdurulamaz hale gelebilir ve düşman gemilerini paramparça edebilirsiniz.