PC’de oynayabileceğiniz en iyi survival oyunları listesi

Tüm oyunseverlerin de bildiği gibi son yıllarda hayatta kalma oyunlarının popülerliği fazlasıyla arttı. Artık Steam’e girdiğinizde karşınıza onlarca hayatta kalma oyunu çıkıyor. Bunlardan en iyilerini bulmaksa biraz zor. Biz de sizi bu zorluktan kurtarmak için bilgisayar için en iyi hayatta kalma oyunlarını sıraladık.

İçlerinde birçok henüz bitmemiş “erken erişim” projeleri olan birçok hayatta kalma oyunu oyunseverlerin beğenisine sunuldu. Eğer siz de hayatta kalma oyunlarının aşığı olduysanız fakat hangisini alacağınızı bilmiyorsanız en iyi hayatta kalma oyunları rehberimiz kesinlikle sizin için yazıldı.

İşte pc için en iyi hayatta kalma oyunları:

Scum

scum

Birçok hayatta kalma oyunu gibi Scum da Steam’de erken erişim olarak bulunuyor. Erken erişim olunca aslında bir oyunda iki tane özellik öne çıkıyor. Her bilgisayar için optimize olmayabilir ve birçok yeni özellik zaman geçtikçe oyuna gelecek. Bu yüzden erken erişim oyunlarını alırken bilgisayarınızın özelliklerini de göz önünde bulundurun.

Scum erken erişim oyunu olsa bile bu maksimum güvenlikli hapishane adasında geçen detaylı hayatta kalma oyunu çok eğlenceli.

Scum’ı en iyi hayatta kalma oyunları arasında öne çıkaran özelliği ise tam bir hayatta kalma simulasyonu olması. Oyun her yediğinizi, içtiğinizi ve yaktığınızı takip ediyor. Yaktığınızdan daha fazla kalori alıyorsanız şişmanlıyor, daha az alıyorsanız zayıflıyorsunuz ve enerjiniz azalıyor. Detaylar bununla da sınırlı değil. Yiyeceklerinizdeki vitaminlere dikkat etmeli ve enerji seviyenizi yüksek tutmak için dikkatlice yemelisiniz.

Scum’daki açlık ve susuzluk mekanizması diğer hayatta kalma oyunlarını utandıracak seviyede. Vücudunuza iyi bakmanın ödülünü ise oyunda alıyorsunuz. Karakteriniz güçleniyor, hızlanıyor ve silah kullanırken odağı arıyor.

Scum’a kesinlikle bir hayatta kalma simulasyonu diyebiliriz. Eğer gerçek bir hayatta kalma deneyimi yaşamak istiyorsanız, bu oyun tam size göre.

Ark: Survival Evolved

Ark Survival Evolved

Ark sadece en iyi dinozorlu hayatta kalma oyunu değil, kesinlikle en iyi dinozor oyunlarından bir tanesi. Bu oyunda hayatta kalma seviyelerinin her birini tek tek yaşayacaksınız. Ağaç kesip ev yapacak, yaşamak için avlanıp, su içmezseniz hayatınızı kaybedeceksiniz. Ark’ın diğer hayatta kalma oyunlarından farkı ise bu tarih öncesi dev yaratıklar. Siz yaşamınızı sürdürmeye çalışırken dinozorlar tarafından avlanmamaya çalışacaksınız.

Ark: Survival Evolved’un diğer hayatta kalma oyunlarından bir diğer farkı ise size uzun dönemli vaatler sunarak oyunda tutması. Örneğin uzun dönemli hedeflerinizden biri bir T-Rex eğitip ona binmek olabilir. Oyunda gerçekten geliştiğinizi ve ilerlediğinizi hissetmek Ark’ı değerli kılan öğelerden.

DayZ

dayz

DayZ neredeyse tüm hayatta kalma oyunlarının ilham aldığı ilk hayatta kalma oyunu olabilir. Bu öncülüğü ile DayZ kesinlikle en iyi hayatta kalma oyunlarından birisi olmakla kalmıyor, en iyi zombi oyunlarından birisi de kabul ediliyor. Ancak ilk oyunlardan biri olması sebebiyle en sade hayatta kalma oyunu diyebiliriz. DayZ’de hayatta kalmak dışında bir amacınız yok. Yemek ve su kesinlikle çok önemli. Ayrıca hasta olabiliyorsunuz ve bu da oyununuzu fazlaca etkiliyor. Öyle ki çıplak ayakla yürürseniz ayağınız kesilebilir ve mikrop kapabilir, hastalanabilirsiniz.

Eğer hastalıklar ve zombiler ile savaşmaya gücünüz yetiyorsa, DayZ’in en eğlenceli özelliğine geçebilirsiniz demektir: keşif. Chernarus ve Bohemia doğu bloğu hissiyatı veren muhteşem köyler ve kasabalardan oluşan haritalar.

En iyi zevki bir iki arkadaşınızla oynadığınızda veren DayZ’de yeterince dikkatli olmazsanız başınıza birçok sıkıntı gelebiliyor.

Minecraft

minecraft

En iyi hayatta kalma oyunlarını ararken bazen fazla uzağa bakmaya gerek yok. Steam’de hayatta kalma oyunu patlaması yaşanmadan önce Minecraft her zaman dragonları, iskeletleri, zombileri ve örümcekleri ile hep oradaydı. Minecraft kesinlikle renkli ve eğlenceli bir hayatta kalma oyunu. Hayatta kalmakta ne kadar zorlansanız da skinleri ile birlikte her zaman tatlı gözükeceksiniz.

Daha detayına inmek gerekirse Minecraft’ta hayatta kalma yolu tamamen size kalmış. Koskoca bir kale kurabilir, yaratıklardan korunmak için defansif bir oyun oynayabilirsiniz. Ya da güçlü silahlar yaratarak haritanın en tehlikeli yerlerine gidip keşif yapabilirsiniz. Minecraft dünyası keşfedilmeyi bekleyen sonsuz doğal güzelliklerle dolu. Arada bir bir şeyler yemeyi unutmazsanız, bir problem yaşamazsınız.

Minecraft’ta modlar, haritalar ve daha yüzlerce özellik olunca, vanilla Survival Mode’un ne kadar heyecan verici olduğunu unutmamanız için size hatırlatalım.

Conan Exiles

conan exiles

Özellikleri ile diğer hayatta kalma oyunlarına benzeyen Conan Exiles, Hyboria Çağı’nda geçmektedir. Ekip biçmek, yaşam alanları inşa etmek ve düşmanları yok etmek dışında Conan Exiles’ı diğerlerinden ayıran özelliği insan kurban edebilmeniz. Oyunda insan kurban ederek Tanrıları mutlu edebilir, gücün sizin yanınızda olmasını sağlayabilirsiniz.

Rust

rust

Rust’ın en büyük özelliği inşa etmek. Rust’ta yeterli malzemeleri toplarsanız, kendi yerlerinizi, duvarlarınızı, merdivenlerinizi ve pencerelerinizi inşa ederek kendinize muhteşem bir yaşam alanı yaratabilirsiniz.

Birçok server’ı geleneksel “gördüğün anda vur” stratejisine dayansa da Rust içerisinde sivil yaşama uygun server’lar da bulmak da mümkün. Oyuncular tarafından yaratılmış şehirler, hükumet, değiş tokuşlar ve hapishaneler bulabilirsiniz. Oyunda insanlar birlikte çalışıp, kaynakları paylaşırsa muhteşem başarılar elde edilebiliyor.

Don’t Starve

dont starve

En zor hayatta kalma oyunları tek başına oynamak zorunda olduklarınızdır. Tamamen solo bir deneyim sunan Don’t Starve’da kesinlikle yalnızlığı hissediyorsunuz. Kendi başınıza hayatta kalmanın korkutuculuğunu Tim Burton stilinde çizimlerle 2 boyutlu oynayarak biraz atlatabiliyorsunuz.

Oyunda Werepigs, Beargers, Deerclopses gibi birçok yaratık ve değişik yerler oyunu sizin için zorlaştırıyor.

Don’t Starve’ın hayatta kalma mantığı kafanızı kullanıp bir şeyler yatarak onlardan yararlanmak üzerine. Rust ve Minecraft’taki gibi evler yaratmak yerine, işinize yarayacak araç gereçler yaratmanız gerekiyor. Eğer bu zorluklara tek başınıza göğüs germeye çekiniyorsanız, Don’t Starve Together’ı bir arkadaşınız ile oynamanız mümkün. Ayrıca Don’t Starve Together da kesinlikle en iyi co-op oyunlardan birisi.

Subnautica

subnautica

Subnautica size tamamen rüya gibi bir deniz altı tecrübesi yaşatacak. Diğer hayatta kalma oyunlarından daha rahatlatıcı olan Subnautica PC’de oynayabileceğiniz en iyi keşifli hayatta kalma oyunlarından birisi. Oyunda uzaylı bir gezegende denizde kaybolan tek başına bir adam olabilirsiniz, ancak bu ortamı eviniz haline getirmek için çalışmak ve yeni şeyler keşfetmek çok keyifli.

Tropik balıklar, masmavi okyanus ve üstün teknoloji kullanımları size oyunu çok sevdirecek. Denizaltıyla gezerek okyanus derinliklerini keşfedecek, inşaat yapmak için materyaller arayacak ve okyanus temelinde kendi dünyanızı kuracaksınız.

Bu hayatta kalma oyunu da yiyecek ve su gibi gereksinimlere sahip. Ancak diğer oyunlardan farklı olarak burada oksijen de düşünmeniz gereken ihtiyaçlardan birisi. Su altında nefes alamayacağınız için oksijen seviyelerinizi ve tüketiminizi sürekli kontrol altında tutmanız gerekecek.

The Long Dark

the long dark

Yukarıdaki birçok oyunda hayatta kalma mücadelesi benzer. Ancak içerisine korku eklediğimizde, The Long Dark kesinlikle en iyi korku içerikli hayatta kalma oyunu. Diğer oyunlardan farklı olarak The Long Fark çok çekici bir hikaye moduna sahip.

Kanada’nın soğuğunda geçen oyunda ölümcül kar çığları ve ayılar yer alıyor. Burada en büyük rakibiniz doğa. Ona karşı yaşam mücadelesi verebilmek için kalori ve su alımınıza dikkat etmeli, ateş yakma yeteneğinize güvenmelisiniz.

Sanatsal görünümüyle kalitesini belli eden The Long Dark’ta gerçekten zorlanacağınız bir hayatta kalma deneyimi sizi bekliyor.

The War of Mine

the war of mine

Tüm diğer hayatta kalma oyunlarının verdiği stres bir yana, The War of Mine 2 boyutlu ve gerçekten farklı ve biraz da korkutucu bir hayatta kalma deneyimi. The War of Mine, savaş esnasında yaşamaya çalışan birkaç sivilin hikayesi. Evde hapsolmuş, sniper’lar ile çevrelenmiş bir ortamda, bulduğunuz herşeyi sizden almaya çalışan diğer sivillerden kurtulmaya çalışırken yaşam veya ölüm ile sonuçlanacak travmatik kararlar vermeniz gereken bir oyun This War of Mine. Oyun, birçok diğer savaş oyununun es geçtiği bir travmaya değiniyor.

Yaşam savaşı veren diğer sivillerin hepsinin bir hikayesi var. Bu hikayeler de onlara hayatta kalmaları için bazı yetenekler atfetmiş. Eski itfaiyeciler güçlü ve fitlerken, eski aşçılar aç kalanları doyurabiliyor. Ancak oyunun dünyasında bulmanız gereken ilaçlar, içerikler ya da materyalleri sizin kadar bulmak isteyen ve elinizden almak için sizi öldürmeye kararlı insanlarla karşılaşacaksınız. Ve hayatta kalmaya çalışan birinin katile dönüşmesi, onu depresyona itebilir ve iyi idare edilmezse intihara kadar sürükleyebilir.

Oyunda amacınız savaşın sonuna kadar hayatta kalabilmek. Ancak siz buna ulaşana kadar muhtemelen herkes hayatını kaybedecek. Eğer gerçekten acıyı hissettiren bu oyunu kaldırabilecek kadar güçlüyseniz kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyoruz.