Savaş oyunları, en çok oyuna sahip oyun kategorilerinden birisi olduğu için hangi savaş oyununu indireceğinizi seçmek o kadar kolay değil. Counter Strike’da savaş bitmek bilmiyor, Call of Duty’de ise sürekli olarak politik bir sorun mevcut.

Sizin için politik sorunlarla beslenen savaş oyunları değil, ciddi anlamda keşfetmeye değer oyunları derledik. Bu oyunlardan bazıları tarihi olayları anlatırken bazıları da büyücüler ve yaratıklarla savaşı anlatıyor. Ama hepsinin ortak noktası, savaşı çok iyi simule etmeleri.

Bu savaş oyunları listesi tür bakımından birçok farklı oyun içeriyor. Yani içerisinde indie maceralarından tutun büyük strateji oyunlarına kadar farklı türler bulabileceksiniz. Ayrıca listeye girmeye değer oyunlarla karşılaştıkça bu listeye ekleyerek güncel tutacağız.

DEFCON

defcon

Bu tuhaf oyunda aslında bazı politik iklimler yok değil. 1983’ten kalma kült bir savaş oyunundan esinlenilen DEFCON, Soğuk Savaş’ın paranoyasını ve stresini içeriyor.

Yer altında bir güvenli bir sığınaktan milyonlarca insanın hayatını etkileyen bir savaşı yönlendiriyorsunuz. Stratejik nükleer savaşın yoğun baskı içeren psikolojik bir oyun olduğunu öğrenirken, düşmanlarınızı yok etmeye çalışıp misilleme kapasitelerini etkisiz hale getirecek, kendi filolarınızın pozisyonlarını yönlendireceksiniz.

Brothers In Arms: Road to Hill 30

Brothers In Arms Road to Hill 30

Birçok savaş oyunu için bu soru sorulur: Korkuları da dahil olmak üzere tüm kapsamıyla bir savaş alanı tecrübesi nasıl yaratılabilir? Brothers in Arms kesinlikle bu tecrübeyi evinize taşıyacak.

Seviyeler, 1940’larda Normandy’de çekilmiş tarihi fotoğraflardan ve savaş gazileri ile yapılan röportajlardan yararlanılarak yaratılmış. Sonuç olarak ortaya muhteşem Band of Brothers filminin interaktif versiyonu olan bu etkileyici WW2 oyunu ortaya çıkıyor.

Valiant Hearts: The Great War

Valiant Hearts The Great War

Elinize silah verildiği anda karşınızda kim olduğunun ve ne için savaştığınızın önemi olmadan kaç kişiyi öldüreceğinizi düşünmeye başlıyorsunuz. Valiant Hearts birçok savaş oyunundan farklı olarak puzzle’lar ve ara sıra da olsa aksiyon içeriyor.

Rayman’ın yaratıcısı olan Ubisoft Montpellier’in ürettiği Valiant Hearts, bildiğiniz combat tecrübesinden farklı olarak bir çizgi film soyutlaması içeriyor. Ancak bu sanatsal bakış açısının sizi savaş ortamından uzaklaştırdığını sanmayın. Bu oyun gerçekten kaliteli bir savaş tecrübesi yaşatıyor.

The War of Mine

The War of Mine

Aynı zamanda en iyi hayatta kalma oyunları listemizde de kendine yer bulan This War of Mine, bize savaşta herkesin asker olmadığını hatırlatıyor. Oyun, Bosna Savaşı’nda Sarajevo’da bulunan vatandaşların tecrübelerinden esinlenerek yaratılmış.

Savaşta görmezden geldiğiniz yıkık dökük evlerin içerisinde yaşam mücadelesi vermeye çalışan sivillerin hikayesini anlatıyor This War of Mine. Bir sivil olarak savaş kazanmanın ya da savaşa katkıda bulunmanın sizin için bir yolu yok. Sizin en büyük göreviniz hayatınızı devam ettirebilmek.

Tyranny

tyranny

Satış anlamında üreticilerini çok mutlu eden bir oyun olmasa da Tyranny, oyun tarihindeki en iyi savaş tasvirlerinden birine sahip.

Oyun birkaç yıldır var olan bir savaşın ortasında başlıyor. The Tiers’ın halkı yerlerinden edilmiş. Kesinlikle başka bir savaş oyununda çocuk askerlerle birlikte savaşmanız mümkün değil.

Battlefield 1

Battlefield 1

Birinci Dünya Savaşı’nın en iyi tecrübelerinden biri olan Battlefield 1, hem single player modu hem de mutliplayer modu ile oyuncuların en beğendiği savaş oyunlarından biri.

Birçok karakteri yönetebildiğiniz Battlefield 1’de ister tankçı bir İngiliz, ister havacı bir Amerikalı olabilirsiniz. Oyunda hayatınızı kaybettiğiniz an başka bir asker olarak oyuna devam ediyorsunuz. Bu şekilde savaşların hararetini anlayabilmeniz mümkün.

Unity of Command

Unity of Command sıra tabanlı bir İkinci Dünya Savaşı oyunu.

Uzak mesafeden malzemeleri yönetme yeteneğiniz sayesinde Unity of Command en iyi savaş oyunlarından biri haline geliyor. Kazanmak tamamen haritayı ve durumu doğru okuyup iyi plan yaparak, aksiyonları doğru zamanda almakta yatıyor.

Operation Flashpoint

Operation Flashpoint

Operatin Flashpoint bir savaş oyunundan beklediğiniz her şeyi size fazlasıyla sunuyor. Oyun pek de yeni olmasa da kalitesiyle bugün oynansa bile oyuncuları etkileyecek türden.

Her operasyon bir brifingle başlıyor. Elinize bir harita, pusula, saat ve defter veriliyor ve 1980’lerin Doğu Avrupa’sına yolculuğa çıkıyorsunuz. Basitçe bir kamyon sürmekten tutun, bir alanı savunmaya ya da bir alanı fethetmeye kadar bir savaşta bir askerin yapabileceği her şeyi yapıyorsunuz.

The Witcher 3

The Witcher 3

The Witcher 3’ün haritasıyla ilgili:”Köyde yaşayanlar askerlerin yollarını hafifçe değiştirerek köyden geçtiklerini öğrendiklerinde rahatlamışlardı. Sonra, bir gece… fikir değiştirdiler.” diyor.

Gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri olarak kabul edilen The Withcer 3, Velen adlı bir bölgede geçiyor. Daha stratejik olarak önemli yerleşimlere ulaşmak için askerler tarafından çamur haline getirilen bir ülkede, odak; birden bire ayak altında ezilen insanlara çekiliyor.

En iyi savaş oyunu dendiğinde aklınıza kılıçlar ve büyüler gelmiyor olabilir, ancak The Witcher 3 bu tecrübeyi tamamen değiştirecek nitelikte.

Company of Heroes

Company of Heroes

Geldik en ünlü savaş oyunlarından biri olan Company of Heroes’a. Carentan, kuzey Fransa’da yer alan, eski bir kiliseye sahip, basit bir kırsal kasabaydı. Ancak aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı için çok nemli stratejik bir hedef olması sebebiyle Company of Heroes’a yani şimdiye kadar hazırlanmış en iyi savaş oyununa ev sahipliği yaptı.

Company of Heroes gerçek bir yaşam savaşını anlatıyor. Geliştiricileri oyuncuların oyundaki düşmanlar için empati kurmasını istediği bir dünya yaratmış. Kısacası Company of Heroes, mekanik bir tecrübedense gerçek zamanlı strateji odaklı savaş tecrübesi yaşatılmak istenen muhteşem bir oyun.

Company of Heroes’da kaygılarınız tamamen insan gücü, mühimmat ve yakıt üzerine olacak. İlk kez bir strateji oyununda soğuk savaş manevralarını değil, uçsuz bucaksız, umutsuz çatışmaları ve insanların duygularını hissedeceksiniz.