Sizin için derlediğimiz bu yetenek ve teknikleri FIFA 19’da rakiplerinizi yerle bir etmek için kullanabilirsiniz.

FIFA 19’da top sürme önceki sürümlere göre çok daha ince işlenmiş. Yeni gelen Active Touch sistemi sayesinde daha iyi kontrole sahip olabiliyorsunuz. Özellikle topu karşılarken yaptığınız ilk temasta. Bununla beraber Timed Finishing mekaniğiyle daha iyi şut çekebileceksiniz. Eğer rakiplerinizi yenmek için aralarından paslaşmak dışında başka bir yol arıyorsanız, karşınızda en iyi altı FIFA 19 top sürme tekniği.

Sahte pas atmada ustalaşın

fifa-19-ustalaşma

Rakibin yanında top sürmek kadar güzeli yoktur, onu bir yöne yönlendirirsiniz ardından hızlıca kare ve X’e basarsınız (Xbox’ta X ve A) ve onu toz içinde bırakırsınız. Bu en çok ceza sahası kenarında bir kanat oyuncusunun kontrolünü yapıyorsanız işe yarar çünkü topla 180 derece dönmek size çapraz hareketinizi tamamlamak için yeterli alanı tanır. Ya da inanılmaz şut çeken birisi varsa, üst köşeye kenardan kestirme yaparak girebilirsiniz. Sahte şut çekme olarak da kullanılabilir ama bizce sahte pas tekniği çok daha kolay.

Top yuvarlamada ustalaşın

fifa-19-ustalaşma-2

FIFA’daki en kolay hareketlerden biri top yuvarlamaktır. 2/5 yetenek gerektiren ve hemen hemen herkes tarafından yapılabilen bu hareket gelecek olan topa kayarak vurma ve sabit bir şekilde vurmalara karşı birebirdir. Koşturmayı bırakın ve sağ joy stick’i sağ ya da sola yaslayın – bu ne tarafa doğru gideceğinizi belirleyecek elbette- . Bu harekette ustalaşmak gerçekten çok kolay ve doğru yapıldığında çok huzur verici olabilir.

Sert bir dokunuş

fifa-19-ustalaşma-3

Hızlı bir kanat oyuncunuz varsa bazen hiç durmadan topu gelen bir rakibin arkasına doğru atmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda ayağınızla topu ileri itin ve onları yerle bir edin. Basitçe sağ çubuğu koştuğunuz yöne doğrultun. Bu sayede topu uzaya doğru fırlatıp koşmaya devam edeceksiniz. Eğer oyuncunuz yeterince hızlı koşamıyorsa rakip sizi durdurabilir ama bu taktik hızlı koşan oyuncularda çoğunlukla çalışır.

Ronaldo hareketlerinde ustalaşın

fifa-19-ustalaşmak

Adının aksine Ronaldo vuruşu 4 yıldızlı oyuncular tarafından icra edilebilir. Tabi ki yukarıda anlattığımız top yuvarlamaktan daha zordur ama tam yapıldığında da top yuvarlamaktan çok daha etkilidir.

Bu hareketi yapmanın iki yolu var. [sahte pasla aynı şekilde (kare+X / X+A) ama sadece koştuğunuz yöne 45 derecelik açıyla] Eğer karakteriniz min. 4 yıldızlı yeteneğe sahipse topa sahte pas atmak yerine, bu hareketi gerçekleştirecektir. İkinci yol ise başında top yuvarlamayı gerektiriyor: sağ çubuğu istediğiniz yöne doğru oynatın (oyuncunuz koşmuyorken), sonra çubuğu ters tarafa doğru iki kez itin. Rakibinizi ters tarafa yönlendirince daha havalı duruyor tabi ama bu hareketi koşarken yapamayacağınızı da göz önünde bulundurun.

Rainbow Flick’te ustalaşın

fifa-19-ustalaşmak-4

Futbolda en ünlü hareketlerden biri olan Rainbow flick, aynı anda birden fazla rakibi geçmek için birebir. İki ayrı versiyonu var, bir tanesi daha ileri seviye ve yapabilmek için biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Biz bugün basit olanın üzerinde yoğunlaşacağız ki zaten hemen hemen her durumda işinizi görecektir. Çoğu harekette olduğu gibi koşturmayı bırakın, sağ çubuğu koştuğunuz yönün tersine doğrultun. Sonra da çubuğu gittiğiniz yöne doğru iki kez itin. Sonuçta yükselen top rakiplerin üzerinden geçecek. İkinci silkelemeyi kaçırsanız karakteriniz hareketi yapmaya çalışacak ama yarısında başarısız olacaktır.

Baskı altında yakın kontrolü koruyun

fifa-19-ustalaşmak-5

Topu sırtınızda karşılıyorsanız ve baskı altındaysanız L1’e basılı tutun (Xbox’ta LB) ve yakın kontrolü sağlayın. Vuruşlarınız daha kısa olacak ve bu sayede topu arkadan gelen rakiplerden koruyabileceksiniz. Bu sayede top geçişi ve pas imkanını daha da bulabileceksiniz. Oldu ki bulamazsanız, sadece kenardan rakipleri geçmek için de kullanabilirsiniz. Eğer dikkatli olursanız serbest kalabilirsiniz ve bu sırada takım arkadaşlarınıza da kendilerini toparlamaları için zaman tanıyabilirsiniz.