Football Manager‘ı Championship Manager olduğu dönemden beri oynayanlar iyi bilir. Football Manager serisi, gerçekten diğer oyunların menajerlik bölümlerinden öte bambaşka bir deneyimi elinizin altına getiren bir seri. Baist bir şekilde bir futbol kulübünü yönetmeniz için yaratılmış bir simulasyon diyebiliriz.

Her sene daha da derinleşen taktik; genç yetenek bulma, scouting ve antrenman stratejileri işi giderek zorlaştırırken, yalnızca gerçekten bu seriye gönül verenlerin başarılı olduğu bir oyun Football Manager.

Bu yazımızda sizin için Football Manager serisinin son oyunu olan Football Manager 2019, yani FM 19‘u inceleyeceğiz.

Football Manager’da iyi bir sezon geçirmenin birçok değişkeni vardır. Aynı zamanda hem takımın moralini yüksek tutmalı, bütçenize uygun doğru transferler yapmalı, antrenmanlar ile oyuncularınızı geliştirmeli, sezon içinde başınıza geleceklerden kendinizi en iyi şekilde korumak için kadro derinliği oluşturmalı ve bunun gibi birçok değişkende aynı anda başarılı olmalısınız.

Ancak FM serisinde takımınız favori bile olsa rakiplerden puan koparmak kolay bir iş değil. Bunun için tamamen kendiniz oluşturduğunuz doğru taktiklerle sahaya çıkmalısınız. Football Manager 2019, size tüm kontrolü vererek ve taktikler özelindeki esnekliği sağlayarak işte tam da burada farkını ortaya koyan yegane bir oyun olmuş.

Yeni taktik arayüzü ve stratejiler

Taktik arayüzünün tamamen değişmesi ile menajerlere yepyeni bir stratejik çalışma alanı ve taktiksel esneklik sağlanmış. Her takımın oyun stili 3 ana strateji ile ayrılmış. Bunlar:

  • In possession (topa sahip olma)
  • In transition (geçişte)
  • Out of possession (defansif)

In possession stratejisi bugüne kadar Football Manager oynamış herkesin bildiği taktiklerden oluşuyor. In transition, belki de Football Manager hayranları için en heyecanlı taktiklerden oluşuyor. Bu strateji sayesinde takımınızın hem top kaybettiğinde, hem de tekrardan topu kazandığında nasıl hareket etmesi gerektiğini seçebiliyorsunuz. Out of possession stratejisi ise takımınızın karşı takım ile sahanın neresinde karşılaşmasını istediğinizi ve defans hattınızın ne kadar ileride ya da geride kalmasını istediğinizi seçmenizi sağlıyor.

Bütün bu yeni eklemeler takımınızı geçmiş oyunlara göre daha iyi kontrol edebilmenizi sağlamak için oluşturulmuş. Bu şekilde stratejilerinize benliğinizden bir şeyler katarak tarihe damga vuran bir menajer olmanıza imkan verilmiş.

Potansiyel taktiklerin nasıl oluşturabileceğini anlamanız için oyunda önceden belirlenmiş taktikler de mevcut. Bu şekilde gerçekten var olan taktikleri kendi dokunuşlarınızla tekrardan yorumlayabilir ve farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Oyun klasik olarak bildiğimiz possession control ve parking the bus gibi taktikleri içerirken, birçok Jurgen Kloop’un Gegenpressing, Tiki-taka ve the Italian Catenaccio gibi birçok ünlü teknik direktörün imza felsefelerini de içeriyor. Ancak önceden belirlenen taktikleri kullanmak da basit tak-çalıştır bir çözüm değil. Çünkü başarılı olmak için takımınızın artılarını, eksilerini ve oyuncularınızın en iyi yönlerini bilerek hareket etmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken bu taktikleri deneyerek takımınızın tepkilerini anlayıp, nasıl değiştirmeniz gerektiğini bularak aksiyon almanız.

Football Manager 2019’un yeni taktik arayüzündeki üstün gelişmeyi tamamıyla anlatmak pek kolay değil. Şunu itiraf etmeliyiz ki daha önce haftada birkaç gün saatlerce Football Manager oynamış biri olsanız bile yeni arayüzü ve detayları anlamanız gerçekten zaman alacak. En başta anlaşılması çok güç gözükse de, oyunun başında verilen tutorial size yeterince yardımcı oluyor.

Antrenmanlar

Antrenmanlar bir sonraki maçınıza hazırlanırken maçta alacağınız sonucu belirlemede büyük rol oynuyor. Ligde en çok gol atan takımla karşı karşıya mı geliyorsunuz? Öyleyse bütün haftayı onların atak stillerini kıracak defansif taktikler çalışarak geçirin. Ligin küme düşme potasındaki rakiplerinizden biriyle mi karşılaşacaksınız? Öyleyse daha fazla pozisyon yakalama ve sağlam bir şekilde bitirme üzerinde çalışın. Bunlara zaman ayıramayacağını düşünenler için her zaman bu işleri yardımcı personellerine yaptırabilirler.

Yeni 3D maç motoru

Football Manager 2019, yeni maç motoru ile 3D deneyimini ileriye taşımış. Burada kolayca fark edilebilen değişiklerden birkaçı topun hareketleri diyebiliriz. Oyun kurucularınızın defansın arkasına doğru topu narince kaldırdığını görebilecek ya da frikiklerde topun akıl almaz falsolarını seyredebileceksiniz.

Hatalar ve VAR teknolojisi

Bildiğiniz gibi hatalar futbolun olmazsa olmazlarından. Football Manager 2019 da bunu tamamen gerçekçi bir şekilde oyununa yansıtmayı başarmış. Liberonuzun bir hava topuna zamanlama hatasıyla zıplaması, kalecinin elinden top kaçırması ya da forvetinizin kalenin dibinden dışarıya vurması gibi özellikler oyunda her zaman bulunuyor.

Yeni VAR ve gol-çizgisi teknolojileri de oyuna eklenmiş. Artık takımınız dakikalardır aradığınız golü bulduğunda hakemin video asistana doğru koştuğunu görmek işi daha da heyecanlı kılacak.

Yeni yapay zeka

Futbolcular artık eskisinden daha akıllı halde. Ofsaytta olduğunu anladıklarında koşmayı kesmeleri, penaltı bölgesinde şuta odaklanmaktansa doğru yere pas verebilmeyi görmeleri gibi gelişmeler getirilmiş. Ancak çoğunlukla gollerin ortalardan gelmesi gibi ufak hatalar oyunda mevcut. Bunun yanında defansif hataların sıklığı da biraz artmış diyebiliriz. Biraz sinir bozucu olsalar da eskisi gibi oyunun akışını fazlasıyla etkileyen hatalar giderilmiş.

Football Manager 2019 bir başyapıt

Taktiksel gelişmeler, yeni maç motoru, scouting’deki geliştirmeler gibi birçok özelliğiyle Football Manager 2019’un serinin en iyi oyunu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu geliştirmeler ile takımınıza daha iyi hakim olacaksınız ve onu yönetmek tamamen sizin elinizde olacak. Bu şekilde başarıların da başarısızlıkların da sorumlusu tamamen siz olacaksınız. Bu da iyi bir Football Manager serisi oyuncusunun beklediği her şey diyebiliriz.

Football Manager 2019, seriyi sıfırdan, ilk kez oynayacaklar için pek kolay gözükmüyor. Ancak daha fazlasına hazır olan kıdemli oyuncular kendilerini geliştirerek oyunda daha fazlasını yapabileceklerini görebilecekler.