Orta koridor oyunu en rahat taşıyabileceğiniz koridorlardan biri, şüphesiz haritanın her köşesine kolay erişim sağlayan ve fazlasıyla hasar vuran bir rol. O Zed’den tek yediğiniz anı bir hatırlayın, işte bugün onlardan konuşacağız. Başarılı bir orta koridor oyuncusu koridor baskısını elinde tutarken, diğer koridorlara da baskına gidip skor veya sihirdar büyüsü çıkarma peşinde olmalıdır. Bunları yapabilmek için de hem mobil hem de koridor itme potansiyeli yüksek olan şampiyonlara yönelmelisiniz.

Bu üst düzey şampiyon listesi değişik sebeplere bağlılık gösterebilir. Bunun en yaygın sebebi sürekli değişen metadır. Kabul edelim meta her zaman istediğimiz gibi değişmiyor. Bazen ‘’Neden Rito?’’ diye sorguladığımız amansız güçlendirmeler ya da adı sanı unutulmuş şampiyonlara gelen güncellemelerle karşılaşıyoruz. Tüm bunlar olup biterken ne zaman hangi şampiyonun güçlü olduğunu takip etmekte zorlanabiliyoruz, buyurun biz sizin için yapalım.

Karşınızda 8. Sezon orta koridor şampiyonlarının düzey listesi:

1. Düzey – En güçlü şampiyonlar

Bu düzeydeki şampiyonlar metanın en güçlüsü! Haliyle bu şampiyonlarla tekli derecelide oyun taşımak hiç de zor olmuyor.

Talon

image via Riot Games

Bu Assasin’s Creed çakması şampiyonumuz 2016’daki suikastçı güncellemesinden en iyi faydalanan şampiyonlardan biri. O günden bugüne de orta koridorun en güvenli seçimlerinden biri. Dratharr’ın Gece Kılıcı ve Youmuu’nun Hayalet Kılıcı gibi sıvışma eşyaları revaçtayken ortalıkta tozu dumana katan Talon, bu eşyaların aldığı zayıflatmalarla biraz kan kaybetti. Şimdilerde ise en kolay öğrenilebilen ve en risksiz suikastçılardan biri, e her tekli dereceli takımına da böyle bir suikastçı lazım doğrusu.

Malzahar

image via Riot Games

Malzahar her zaman metada yerini koruyabilen şampiyonlardan biri. Her ne kadar en güçlü seçim olmasa da hala öncelikle tercih edilen bir seçim. Bu büyük ihtimalle Malzahar’la beraber oyundaki etkinliğinizi çok kolay bir biçimde sağlayabildiğinizden kaynaklanıyor. Ultisi uzaklarda bile tuttursanız çok can yakıyor, karşınızdaki oyuncuya iki seçim bırakıyorsunuz: Ya Cıvalı Kuşak’a altın yatırırsın ya da her ultim geldiğinde ölmeye razı kalırsın. Bütün bunların yanında böcekleriyle birlikte koridoru çok hızlı itip minyon kesebiliyorsunuz. Genel anlamda sağ tıkla büyü yapan bir büyücü olması ve tek yetenek atışının da görece büyük bir hitbox’ı olduğu için nispeten kolay sayılan şampiyonlardan biri. Uzun lafın kısası kolayca küme atlayabileceğiniz bir orta koridor şampiyonu arıyorsanız Malzahar’a bir şans verin.

Anivia

image via Riot Games

Bu kuş Lig’in en iyi konumlarından birinde. Uzun zamandır güçlendirme almamasına rağmen yüksek kitle kontrolüyle metanın koca adamlarının (8 yüklü Cho Gath’ler?) kontrolünü iyi yapabildiği için hala metanın gözdesi. Q yeteneği, duvarı ve ultisiyle beraber tankları takımdan ayrıştırıp arkada korunan taşıyıcılara erişimi kolaylaştırıyor ve şey… Biraz fazla vuruyor.

2. Düzey – Biraz daha çaba isteyenler

Bu düzeydeki şampiyonlarımız en az 1. Düzey şampiyonlarımız kadar güçlü fakat oynaması biraz daha efor istiyor. Gelin hep beraber inceleyelim.

Xerath

image via Riot Games

Xerath en güçlü kontrol büyücülerinden biri, neden mi? Çünkü 6. Seviyeden sonra ultinizle koridorunuzdan fazla uzaklaşmadan yan koridorlara baskı sağlayıp skor çıkarabiliyorsunuz. Bırakın ultisini bütün yetenekleri uzun menzilli. Bu da koridorda rakibinizi minyonlara yaklaşmak isterken cezalandırmanıza ve minyon almasını engellemenize olanak sağlıyor, bir orta koridor daha ne ister ki?

Lux

image via Riot Games

Hazır kontrol büyücüleri metadayken Lux’tan bahsetmemek olmaz. Yüksek hasarı ve kısa bekleme sürelerine sahip yetenekleri ile koridorun kontrolünü asla rakibe devretmeyen Lux, diğer büyücülerin aksine oyun sonu güçlenmeye devam ediyor ve tanklara bile ani hasar vurmayı başarıyor. Ayrıca ultisinin bekleme süresi de skor alınca ya da rakip tam ölürken tutturulunca sıfırlanıyor. Bu da ne demek wombo combonuz her zaman hazır! Ama siz siz olun o ultiyi karşı haritaya göndermeyin.

Ahri

image via Riot Games

Ahri suikastçı ve büyücü olmak arasında gidip gelen bir şampiyon. Hem ani hasarı çok yüksek hem de uzak menzilden kitle kontrolüne sahip. E yeteneği geç oyundaki takım savaşlarında çok iş görüyor. Bunun yanı sıra geç oyunda da oyundan düşmeyen büyücülerden biri. Ahri’nin yetenek kiti mekaniği iyi oyuncuların ekmeğine yağ sürer cinsten. E yeteneği minyonlar tarafından bloke edilebileceğinden biraz pratik istiyor ama üstünde çalışılınca gerçekten tek atıyor!

3. Düzey – Bu şampiyonları oynamayı biliyorsan metaya ihtiyacın yok!

Bu düzeydeki şampiyonlar metanın en gözdesi olmamakla birlikte iyi oynandığı takdirde hangi metada olursa olsun oyun taşıtabilecek cinsten.

Ekko

image via Riot Games

Suikastçılar şu anki metada kontrol büyücülerinin gölgesinde kalmalarına rağmen iyi geçen bir erken oyunun ardından hala bir savaş makinesine dönüşebilirler. Bu yüzden şampiyonu oynamayı bilmiyorsanız bu metada suikastçı seçmek biraz riskli olabilir. Ama erken oyunda rakibinize galip gelir ve beslenmiş bir suikastçı olarak orta oyuna girerseniz, kontrol büyücülerinin de bir anlamı kalmaz. Ekko da yan koridorlara baskın yapma konusunda başarılı bir suikastçı. Yüksek mobilite, kitle kontrolü ve her şeyi yanlış yapsanız bile geri dönebileceğiniz bir ultisi var. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda Ekko hala iyi bir seçim.

Zed

image via Riot Games

Zed’de onu diğer suikastçılardan ayıran bir şeytan tüyü olduğuna herkes hemfikir sanırım. Her ne kadar diğer suikastçılar kitle kontrolüne sahip olsalar da iyi bir Zed oyuncusu bunların hepsinin üstesinden gelebilir. Gölge mekanikleri sayesinde her şeyden aniden kaçabilen, takibi ve yakalanması bir hayli zor olan Zed, oyunun kaderini her an değiştirebilme gücüne sahip. Bütün bunların olabilmesi için tabi ki Zed’le çok çalışmanız gerekiyor.

Fizz

image via Riot Games

Fizz de Zed gibi fazlasıyla mobil olan bir şampiyon. Zed kadar hasarı olmasa da hedef alınamaz olabildiği yeteneğiyle yüksek bir oyun yapma potansiyeline sahip. Bu yetenek sayesinde bir anda gelecek ani hasarın tamamını egale edebilirsiniz (hazır ani hasar vuran kontrol büyücüleri metadayken). Zed’in ultisi tek şampiyona tek atmak üzerine olmasına karşılık Fizz’in ultisi daha çok takım savaşı odaklı. Bu da Fizz’i oyun sonunda daha güçlü bir şampiyon yapıyor.