Red Dead Redemption 2’nin multiplayer modu için bilmeniz gerekenler ve taktikler

red-dead-online

Uzun süredir beklenen Red Dead Redemption 2 oyununun gerçekten beklendiğine değer şekilde büyük beğeni almasıyla oyun seveler dört gözle Online modunu beklemeye başlamıştı.

27 Kasım 2018’de betası açılarak oyunseverlerle buluşan Red Dead Online hikaye modundan farklı olmasına rağmen yine de bir hikaye ile başlıyor. Hikaye modunda onlarca saat harcamış olsanız bile Red Dead Online’a alışmanız biraz zamanınızı alacaktır. Bu rehberde Red Dead Online’a nasıl başlamanız gerektiğini anlatırken, iyi bir kovboy olmak için neler yapmanız gerektiğinden detaylıca bahsedeceğiz.

Yalnız kovboy olmayın, birlikte daha güçlü olacaksınız

red-dead-online

Hikaye modundan da bilebileceğiniz üzere Vahşi Batı’da yalnız olmak pek de iyi bir şey olmayabiliyor. Bu yüzden Red Dead Online’ı da arkadaşlarınızla birlikte oynamanızı öneriyoruz. Arkadaşlarınızla birlikte oluşturacağınız Posse adı verilen çeteler ile tek başına takılanları rahatlıkla alt edeceksiniz.

Red Dead Online’da neler yapabilirsiniz?

Herkes Red Dead Online’da yapılabileceklerin sınırlarını merak ediyor. Aslında Red Dead Redemption 2 hikaye modunda yapabildiğiniz her şeyi Online modunda da yapabiliyorsunuz. Bu modda da avlanabilir, berbere gidebilir, hazine avcılığı yapabilir ve hikaye görevleri yapabilirsiniz. Bunları yapmanın hikaye modundan tek farkı, hepsini başka oyuncuların da olduğu bir haritada yapıyor olmanız (bu yüzden haritada gezerken hayatta kalmak o kadar da kolay değil).

Red Dead Online’da yapabileceğiniz birçok görev modu mevcut.

Hikaye Görevleri (Story Missions): Hikaye görevleri hikaye modunda da olduğu gibi haritanızda sarı ile işaretlenen görevler. Red Dead Online hikayenizi devam ettiren görevler olduğu için ilgilenmenizi tavsiye ederiz.

Free Roam Missions: Free Roam görevler haritanızda taksi işaretine benzeyen çubuk gibi görünen simgeler. Aslında hikaye modundaki karşılığı Stranger Missions yani yan görevler. Bunlar hikaye modundan biraz daha basit görevlerdir ve tamamlayınca ufak bir ödül alırsınız.

Free Roam Events: Free Roam eventler diğer oyunculara karşı oynayacağınız mücadelelerdir. Bir konuma bağlı değiller ve ekranınızın sol üst köşesinde size davet olarak çıkabilirler.

Race Series: Yarış serileri haritanızda damalı bayrak işareti olarak göreceğiniz yerlerde bulunuyorlar. Bu yarışlarda atınızla yarışıyorsunuz ve 3 farklı çeşit at yarışı türü bulunuyor.

Showdown Series: Showdown series haritanızda 2-3 kişilik grupların bulunduğu işaretlerin olduğu yerde bulunur. Oynayacak takımların büyüklüklerine göre Showdown Series ya da Showdown Series Large olarak adlandırılırlar. Bu daha çok takımların birbiriyle savaştığı Red Dead Online’ın geleneksel online oyun kısmı.

Red Dead Online’da neler yapamazsınız?

Oyunda yapamayacağınız tek şey oyunu durdurmak. Çünkü bildiğiniz gibi bu bir online oyun.

Red Dead Online’da Showdown Series detayları ve türleri

red-dead-online

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi Showdown Series takım bazlı karşılıklı mücadele oyunu. Rakip bir Posse yani çete ile eşleşerek seçtiğiniz türe göre oyuna başlarsınız. Showdown Series birkaç farklı moda sahip. İşte bu modlar:

Hostile Territory: Bu modda alan alma savaşı yapıyorsunuz. Takımınız karşı takımın bölgesini almaya çalışırken, kendi bölgesini korumalı.

Make It Count: Çok güzel bir “son kalan” oyunu. Sadece bıçak ve ok fırlatarak son kalan olmaya çalışan olacaksınız (Kısaca Red Dead Online Battle Royale).

Most Wanted: Burada da son kalan kuralı geçerli. Fakat kullandığınız silaha ve puanınıza göre (puan kaç kişiyi öldürdüğünüzle alakalı) sizi öldüren daha fazla puan alıyor.

Name Your Weapon: Most Wanted gibi, fakat elinizdeki silaha göre puan alıyorsunuz. Ok kullanan bir kişi shotgun kullanandan daha fazla puan alıyor.

Shootout: Klasik bir herkes herkese karşı oyunu. En çok adam öldüren oyunu kazanıyor.

Team Shootout: Takıma karşı takım oyunu. Karşı takımdan en çok öldüren takım kazanıyor.

Red Dead Online’da Posse yani çete nasıl işliyor?

red-dead-online

Oyunda Posse’ler yani çeteler, oyuncuların birlikte ve takım halinde savaşmalarını sağlayan bir öğe. Posse’lerin bir çete lideri oluyor. İki çeşit Posse bulunuyor:

Geçici Posse’ler: Ücretsiz bir şekilde oluşturuluyor ve maksimum 4 kişi katılabiliyor. Çete lideri ayrıldığında (yani offline olduğunda) dağılıyor.

Kalıcı Posse’ler: Kurmak ücretli. En fazla 7 kişi katılabilir ve çete lideri ayrılsa bile (offline olsa bile) geri geldiğinde devam ediyor. Çete kurma ve özelleştirme konusunda daha ciddi olanlar için ideal.

Red Dead Online’da Posse yani çete nasıl kurulur?

Posse kurmak için yön tuşlarından sol tuşa basarak Posse’yi seçmelisiniz. Sonra yüklenen menüde Form Posse diyerek çete kurabilirsiniz. Player bölümünden çete üyelerinizi ekleyebilirsiniz.

Posse menüsünden ayrıca bir çeteye katılabilirsiniz.

Bir Posse’deyken, çetenizdeki herkes sizi takip eder. Bir ana göreve ya da yan göreve başlarsanız, çeteniz size katılacaktır.

Red Dead Online’da kamp nedir, ne işe yarar?

Yalnız oyuncular birer Player Camp’a sahip olacaklar. Red Dead Redemption 2 hikaye modunda kurduğunuz kamptan biraz daha kapsamlı bir kamp. Ancak bir Posse’deyseniz, Posse Camp’ine sahip olacaksınız.

Kamplar dinlenmek için güvenli bir yer oluştururlar. Hızlı yolculuk, kıyafet değiştirme, yiyecek pişirme ve craft özelliklerini kampınızda yapabilirsiniz.

Ayrıca mühimmat gibi bazı öğeleri satın aldığınızda bunlara kampınızda bulunan Delivery Box’tan erişebilirsiniz.

Red Dead Online’da Honor (Onur) seviyesi ve detayları

red-dead-online

Red Dead Redemption 2 hikaye modunda olduğu gibi, Red Dead Online’da da aldığınız kararlar onur seviyenizi etkileyecek. Örneğin tren raylarına bağlı birini gördüğünüzde onu oradan kurtarmak ya da kurtarmamak iyi veya kötü biri olmanıza yol açacak. Daha sonra Red Dead dünyasında da karşınıza çıkacak her şey, kişiliğinize bağlı olarak çıkacaktır.

Yüksek honor seviyesine sahipseniz vagonları korumak gibi legal görevler alırken, düşük honor seviyesine sahip biriyseniz hapishaneden suçluluları çıkarmak gibi illegal görevler ile karşılaşacaksınız.

Red Dead Online en iyi para kazanma yolu

Para kazanmanın en hızlı yolu görevleri yapmaktan geçiyor diyebiliriz. Hikaye görevlerini tamamlayıp başkalarına yardım ederek en hızlı şekilde para kazanabileceksiniz.

Fakat para kazanarak her şeye sahip olabileceğinizi sanmayın. Oyunda bulunan birçok şeyi almak için XP kazanarak belirli seviyelere gelmeniz gerekiyor.

Red Dead Online en iyi XP kazanma yolu

Bunun cevabı da aslında para kazanma yolu ile ayn diyebiliriz. Hikaye görevlerini yaparak oyunda ilerlemek, Red Dead Online’da XP kazanmanın en hızlı yolu.

Her hikaye görevinde çok para kazanamayabilirsiniz, ancak hepsi iyi denilebilecek seviyede XP verecektir.

Red Dead Online’da Parley ve Feud (Görüşme ve Düello)

red-dead-online

Bildiğiniz gibi online oyunlarda bazıları sizi rahat bırakmayabiliyor. Server’larda etrafındakileri sebepsiz yere sürekli olarak öldüren birçok oyuncu mevcut. Eğer sürekli öldürülüyorsanız, oyun birden size iki seçenek sunuyor:

Parley (Görüşme): İki oyuncudan biri bu modu açtığında, kavga ettiğiniz kişi ile karşı karşıya geliyor ve silahlarınızı kullanamıyorsunuz. 10 dakika boyunca probleminizi konuşmak için size zaman tanınıyor.

Feud (Düello): İki oyuncunun da kabul etmesi gerek bu mod başladığında ise 3 dakikalık bire bir bir düello başlıyor. Rakibini en çok öldüren kişi kazanıyor.

Bu iki mod seçeneği oyunda bir kişi tarafından 4 kere öldürülürseniz ortaya çıkıyor.

Red Dead Online’da yetenek kartları (Ability Cards)

red-dead-online

Red Dead Online karakterinizi zamanla kişiselleştirmenin bir yolu yetenek kartlarını kullanarak bazı özellikler özelinde güçlenmeniz. Yetenek kartlarını kullandığınızda seçtiğiniz özellikleriniz artıyor.

Yetenek kartlarını menüde bulunan Abilities menüsünden alabilirsiniz. İlk görev ile birlikte ilk yetenek kartınız ücretsiz gelse de, ondan sonraki yetenek kartlarının tanesi 50 dolar.

İlk açabildiğiniz yetenek kartı Dead Eye. Bu kartı aldığınızda, rakiplerinizle savaşırken Dead Eye özelliğini kullanabileceksiniz demek oluyor.

Ancak buradaki Dead Eye, hikaye modunda olduğu gibi oyunu yavaşlatan bir özelliğe sahip değil. Onun yerine aşağıdaki 3 özelliğe sahip:

Paint It Black Ability Card: Dead Eye kullanarak hedeflerinizi boyamanızı sağlıyor.

Focus Fire I Ability Card: Dead Eye kullanırken daha fazla yaralanmaya dayanabilmenizi sağlıyor.

A Moment to Recuperate Ability Card: Dead Eye kullanırken canınızın yavaşça artmasını sağlıyor.

Ayrıca XP kazanarak da yetenek kartlarınızın seviyesini arttırabilirsiniz. Tüm kartlar 3 seviyeye sahip.

Red Dead Online ödül mekaniği

Red Dead Online’da yaptığınız her şeyin bir ödülü var. Bitki toplamak veya bitki yemek gibi aktivitelerin yanında ve başkalarını öldürmek de size ödül kazandırıyor.

Red Dead Online at sigortası (horse insurance)

red-dead-online

Giriş görevinde at sigortası (Horse Insurance) almak durumundasınız. Özetle at sigortası, atınız kritik bir şekilde yaralandığında zamanla iyileşmesini sağlıyor. Kısacası bunu alırsanız atınız ölmüyor ve kaybolmuyor.

Eğer sigortasız bir atınız ölürse, onu canlandırmak için para ödemeniz gerekiyor.

Güzel bir sistem olmasına rağmen, her bir at için ayrı ayrı almanız gerektiği için önemli atlarınız için alabilirsiniz. Çünkü sigorta ücreti atın seviyesine göre de değişiyor. İyi bir atınız varsa onu sigortalatmak altın külçelerince bedel tutabilir.