Birçok oyuncu için yeni bir oyuna başlamak en baştan bir aksiyon hikayesi olabilir. Sıfırdan bir dünya tanımak, dinamiklerini anlamak önemli bir çaba gerektirir. Kimi oyunlarda oyuncular birkaç dakika içerisinde oyuna hâkim olabilseler de kimi oyunlar sınırsız gizemleri ile oyuncuları sürekli olarak sürprize uğratmaktadır.

İşte sürekli olarak sizi şaşırtan bu oyunların üreticilerinin başında gelen Rockstar’ın oyunu Red Dead Redemption 2 de bu konuda bir sürpriz değil. Oyunun şanı çoktan duyuldu. Red Dead Redemption serisinin ilk oyunundan bu yana tam 8 yıl geçti ve oyun severler heyecanla bu oyunu beklediler. Nitekim Rockstar hiçbir oyun severi yüzüstü bırakmadı ve efsane oyunlardan birini 2018’in sonlarında piyasaya sundu.

Red Dead Redemption 2, Dutch, Van der Linde’nin çetesindeki Arthur Morgan’ın başından geçenleri anlatıyor. Oyunun incelemesini farklı bir içerikte bulabilirsiniz. Bu içerikte tamamen Red Dead Redemption 2’deki 29 ilginç öğeyi yani Easter Egg’leri ve onları nerelerde bulabileceğinizi paylaşacağız.

29. Arthur’un Tecavüze Uğraması

Oyundaki en ilginç olaylardan biri Arthur’un tecavüze uğraması. Ormanda gezerken karşılaşabileceğiniz bir kulübenin önünde bir adam duruyor. Yaklaştığınızda sizinle yakınlaşmak istediğini belirten bu adam evinin kapısını size açıyor. İçeri girdiğinizde ise olanlar oluyor.

Kendini bayılmış halde bir ağacın altında bulan Arthur uyandığında ise tekrar kulübeye gidip bunu yapan kişiye ulaşabilirsiniz.

Kulübenin yerini bulmak isteyenler için işte lokasyonu:

28. Vampir

Oyunun sonlarına doğru açılan Saint Denis şehrinde bulabileceğiniz vampir için öncelikle 5 tane ipucu keşfetmeniz gerekiyor. Saint Denis şehrinin sokak duvarlarında toplamda 5 tane duvar yazısı göreceksiniz. Tüm bu yazıları gördükten ve keşfettikten sonra vampir ile karşılaşabilirsiniz anlamına geliyor. Saint Denis şehrinin kilisesine gidin. Kilisenin güney duvarında vampiri birisinden kan emerken yakalayacaksınız.

27. Uçak Enkazı

Sanki bambaşka bir dönemden gelmiş bu uçak enkazı West Elizabeth’de bulunan Big Valley’de görülebilir.

26. İnsan Yapımı Mutant

Bu korkunç insan yapımı mutantın hikayesi bilinmiyor. Van Horne Trading Post’tan yola çıkarak güney yolundan başlayarak batıya doğru gidin. Yol ayrımına geldiğinizde kuzeye doğru ilerleyin. Karşınıza çıkacak evin ikinci katında açık bir pencere göreceksiniz. Eve tırmanıp açık pencereden girdiğinizde bu ilginç mutantla karşılaşacaksınız. Bir selfie çekmeyi unutmayın!

25. Braithwaite’lerin Gizli Akrabası

Braithwaite’lerin malikanesinin doğu tarafında bulabileceğiniz bu küçük kulübenin yakınına gittiğinizde genç bir kızın sesini duyacaksınız. Yakınına gidip kapısındaki delikten baktığınızda küçük kızı görebileceksiniz.

24. Hazine Haritası

Bu haritayı bulmak pek de kolay değil, çünkü şansa karşılaşmanız gerekiyor. Ancak çoğunlukla Riggs istasyonunun kuzeydoğusunda bulunan büyük kayalıkların üzerinde bulunuyor. Bu yaşlı hazine avcısına denk geldiğinizde onun yanına gidin ve onunla konuşun.

23. Gece İnsanları

Bluewater Marsh’a bir gece yarısı giderseniz bir ağaca bağlı bir beden göreceksiniz. Bedene bir süre baktığınızda bir grup insan ağaçların arkasından çıkıp size doğru koşmaya başlayacak. Düşmanlarınızı öldürdükten sonra ağaca asılı bedeni yere indirin ve onda bulacağınız mektubu alın. Mektupta demin karşılaştığınız kişiler ile ilgili bilgileri bulacaksınız.

22. İlginç Heykeller

Bu heykelleri New Hanover’da Grizzlies East’de bulabilirsiniz. İlginç dağ evinin kuzeyinde ve Donner Falls’ın doğusunda, bir mağaraya gizli bir giriş göreceksiniz. Mağaraya girdiğinizde bu ilginç heykeller ile karşılaşacaksınız. Bu heykeller aslında bir puzzle. Bu puzzle’ı çözdüğünüzde belki de ilginç bir hazineyle karşılaşırsınız…

21. Heartland Hills Düşkapanı

Düşkapanları, diğer adı ile Dreamcatchers, oyunda toplayabileceğiniz collectibles’lardan. Haritanızdaki Heartlands’in N harfine doğru gidin. Burada tek başına bir ağaç ve dallarından sarkan düşkapanlarını göreceksiniz.

20. Meteor Düşmüş Ev

Roanoke Valley bölgesinde, Roanoke Valley’in A harfinin kuzeydoğusunda kalacak şekilde bir ev ile karşılaşacaksınız. Bu meteor düşmüş evin içerisinde ise ev sakinlerinin kalıntılarını göreceksiniz.

19. Jack Hall Hazine Haritası 1

Eski Western oyunlarının en sevilen yanlarından biri de hazine avlarıdır. 9 haritadan ilkini Maximo adında bir hazine avcısından bir yan görevde alacaksınız. Maximo’yu Flatneck İstasyonu’nun yanında Chapter 2’ye başladıktan hemen sonra görebileceksiniz. Haritayı Maximo’dan 5 dolara alabilir, ya da onu öldürerek çalabilirsiniz. Size kalmış.

18. Horseshoe Overlook Düşkapanı

Horseshoe Overlook’un kuzeyinde düşkapanlarını bulabilirsiniz. Haritanızdaki New’in E’sinin sol tarafına doğru gidin. Düşkapanlarını bulabileceğiniz büyük ağacı hemen orada görebileceksiniz.

17. Roanoke Ridge Dinozor Kemikleri

Toplayabileceğiniz bir diğer collectibles da dinozor kemikleri. RDR2 haritasının birçok yerinde dinozor kemiklerini bulabilirsiniz. Toplayabileceğiniz toplam 30 tane dinozor kemiği bulunuyor. Tüm 30 kemiği bulduğunuzda gerçekten etkili olan Jawbone bıçağı’na sahip olacaksınız.

16. Fosilleşmiş Adam

Bu fosilleşmiş zavallı adamın kemiklerini Roanoke Ridge ile Doğu Grizzlies’i bağlayan tren köprüsünün yanında, tam tünel girişinde bulabilirsiniz.

15. Meteor

Birçok ilginç şeyin bulunduğu Raonoke Ridge’de bu sefer bir meteor bulmanız mümkün. Kuzey Roanoke vadisine doğru giderken lokasyonun en kuzeyine doğru giden bir yol göreceksiniz. O yolu takip edip sonuna geldiğinizde karşınıza çıkacak ormanda bu meteoru bulabilirsiniz.

14. Eski Mezar

Roanoke Valley nehrinin yanındaki Deer Cottage’ın batısında bulabileceğiniz eski mezar sadece değişik bir bölge olmaktan ziyade, bazı özel itemler bulabileceğiniz bir mekan. Nehri geçin ve yola ulaşana kadar batıya gidin. Yolu takip ederek yolun sonundaki mezarı göreceksiniz. Burada Viking Baltası’nı ve Antik Viking Tarak’ını bulabilirsiniz.

13. Minik Kilise

Lemoyne’deki Bayou Nwa’da, haritanızdaki Lakay’ın Y harfinin kuzeydoğusunda bu ufak kiliseyi bulabilirsiniz. Etraftaki timsahlara yem olmamak için dikkatli olun.

12. İlginç Dağ Evi

Ambarino’daki Grizzlies East’de bulunan bu ev çok ilginç Çünkü Lord of the Rings’deki Hobbit evlerine benzeyen bu ev direkt olarak bir tepenin içerisine yapılmış.

11. Mamut

Oyunda antik dönemlerden kalma birçok öğe görebiliyoruz. Bu öğelerden biri de karların arasında bulabileceğimiz bu mamut kalıntıları. Ambarino’nun Grizzlies West bölgesinde bulabileceğimiz bu mamut oyundaki en ilginç öğelerden birisi.

10. Donmuş Asker

Mount Hagen’in en tepesinde bulabileceğiniz bu lejyoner kıyafetli asker donarak ölmüş ve orada donuk halde kalmış.

9. İlginç Mağara Resimleri

Ambarino’nun West Grizzlies bölgesindeki Window Rock’da bulabileceğiniz bu duvarda ilginç mağara resimleri bulunuyor. Tam olarak haritanızdaki Window kelimesinin O’sunun yukarısında bulabileceğiniz bu mağara resimleri ne anlama, kimse bilmiyor…

8. Dikili Taş

West Elizabeth bölgesinde Big Valley’de gezinirken bulabileceğiniz bu dikili taşı kimin yaptırdığı bilinmiyor.

7. Dev Kalıntıları

Bu insan kalıntısı diğerlerinden biraz (fazla) büyük. West Elizabeth bölgesinde Big Valley’deki Mount Shann’da bulabileceğiniz bu dev kalıntısı insan mı, yoksa uzaylı mı, cevabı henüz yok.

6. Balina Kemikleri

Bu balina kemikleri doğal ortamlarından biraz uzak gibi gözüküyor. Yine West Elizabeth’in Big Valley bölgesinde bulabileceğiniz bu balina kemiklerinin burada bulunması çok ilginç.

5. Kocaayak

Kocaayak’ı aramaya başlayabilmek için 30 farklı hayvanı görebilmiş ve “study” etmiş olmanız gerekmektedir. Bundan sonra Wapiti Indian Reservation’ın doğu kısmına doğru gidin. Nehrin batı kısmını takip edin. Burada bazı garip kuşlar göreceksiniz. Onları takip edin ve bir dağın ağzına geleceksiniz. Orada Kocaayak’ı görecek ve onunla konuşabileceksiniz. 3 gün sonra oraya tekrar giderek farklı bir konuşma yapabilirsiniz.

4. Bonnie’nin Sevgilisi

Bu Easter Egg Red Dead Redemption’ın ilk oyununu oynayanlara çok ilginç gelecektir. Bonnie MacFarlane, ilk oyunda ilk tanıştığınız kişilerden birisi. Ayrıca size ilk görevde fazlasıyla yardımcı oluyor. Oyundaki gezintilerden birinde elinde bir mektup olan bir adam ile karşılaşacaksınız. Bu adam Bonnie’nin kocası olduğunu iddia ediyor.

3. UFO

Bu kısım çok garip ve oyuna bambaşka bir boyut getiriyor. Emerlad Ranch’in kuzeyine doğru giderken küçük bir gölet ve göletin başında küçük bir kulübe bulacaksınız. Kulübenin içerisi biraz garip, yatakhane gibi bir yer, yataklar ve yatakların başında bir masa, masada da büyücü benzeri bir kişinin cesedini göreceksiniz. Bu kulübeye yarım ay zamanı saat gece 2’de geldiğinizde UFO ile karşılaşacaksınız.

2. Kurt Adam

Oyundaki ilgi çekici ve olağanüstü bir diğer öğe ise Kurt Adam. Oyunda gerçekten bir Kurt Adam var. Fakat bu Kurt Adam bildiğiniz gibi yarı kurt yarı insan değil. Bu adam, hikayesi olan, yıllar önce evden kaçmış ve kurtlarla yaşamaya başlamış birisi. Kurt Adamı haritanızdaki Roanoke Valley yazısındaki R’nin hemen güneyinde bulabilirsiniz.

1. Dev Yılan

Dev yılan oyundaki avlanabilen efsanevi hayvanlardan (legendary animals) biri değil. Yılan sizin için bir tehlike oluşturmuyor, hatta daha çok ölüye benziyor. Dev yılanı haritanızdaki Lemoyne yazısındaki O ile hemen yanındaki domuz işaretinin tam ortasında bulmanız mümkün.