Rockstar‘ın efsanevi serilerinden biri olan Red Dead Redemption’ın 2. oyununda, oyunun en önemli karakterlerinden biri de Arthur Morgan‘ın atı. Oyunda atlar sadece birer taşıt değil, oyundaki karakterinizin en iyi arkadaşı ve hatta kişiliğinin bir parçası. Atlar sizi istediğiniz yerlere götürmenin dışında yanınıza almak istediğiniz materyalleri taşır. Birçok özellikleri ile de oyunda ne kadar başarılı olacağınızı belirler.

Red Dead Redemption 2‘de satın alabileceğiniz ya da yakalayabileceğiniz tam 19 at türü ve bu atların sahip olduğu 60 farklı kürk bulunuyor.

Red Dead Redemption 2’deki en iyi atı ve en hızlı atı bulmak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Bu rehberde en iyi atın yanı sıra at türleri; at sakinleştirme, atı serbest bırakma, at ile bağlılık seviyesi ve yeni at bulma gibi birçok konuya değinerek, Red Dead Redemption 2’de atlar ile ilgili tüm bilgileri paylaşacağız.

Bu sayfada aşağıdaki soruların yanıtlarını bulacaksınız:

Red Dead Redemption 2’deki en iyi at nerede bulunur ve nasıl yakalanır?

Red Dead Redemption 2’de yeni at nasıl yakalanır?

Red Dead Redemption 2’de at ile bağlılık seviyeleri nelerdir?

Red Dead Redemption 2’de atlar ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

Red Dead Redemption 2’deki en iyi at nerede bulunur ve nasıl yakalanır?

Red Dead Redemption 2’deki atların birçok farklı özellikleri bulunuyor. Bu yüzden en iyi at, aslında sizin ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak ve oyun tarzınıza en iyi uyacak at anlamına gelecektir.

Oyundaki atların özelliklerinden söz etmek gerekirse, bunlar; can (health), dayanıklılık (stamina) hız (speed) ve hızlanma (acceleration) olarak 4’e ayrılıyor. Tüm bu özellikler aslında kendilerini anlatıyor diyebiliriz. Ancak bilmeniz gereken şey, hiçbir at bunların hepsinde en iyi değil.

Bu 4 özellikten ayrı olarak bilinmesi gereken bir diğer özellik ise İngilizce’de handling olarak geçen, atı idare olarak çevirebileceğimiz, basitçe atın sizin hareketlerinize karşı cevap verme hızı. Bunlar da ağır (heavy), normal (standard), yarış (race) ve seçkin (elite) olarak 4’e ayrılmaktadır.

Red Dead Redemption 2’de en iyi at hangisi?

Oyundaki en iyi atlar Arabian olarak geçen Arap atları diyebiliriz. Özellikle 2 tane Arabian atı oyunda çok ileri gitmenizi sağlayacak nitelikte. Bu atlar birçok özellikleri ile diğer atların fazlasıyla önüne geçiyor ancak sadece belirli ahırlarda ve oyun ilerledikçe bulunabiliyorlar. Bahsettiğimiz atları sadece Saint Denis ya da herhangi bir Epilogue (oyunun sonundaki 2 bölümden biri) bölgelerinde, sadece Chapter 4’e geçtikten sonra bulabiliyorsunuz. Bu atlar ahırda bulundukları için maalesef yüksek fiyatlara satılıyor.

Red Dead Redemption 2’de başlangıçta sahip olabileceğiniz en iyi ve ücretsiz at hangisi?

Red Dead Redemption 2 En İyi At Rehberi

İşte herkesin merak ettiği soruya gelmiş bulunuyoruz. Oyunun başından itibaren bulabileceğiniz en iyi ve ücretsiz at beyaz Arap atı (white Arabian horse) olarak geçiyor. Yukarıda bahsettiğimiz diğer iki Arap atından can ve dayanıklılık olarak daha güçsüz olsa da muhteşem bir at diyebiliriz. Oyuna başladığınız andan itibaren ulaşabileceğiniz bu atın yeri Ambarino’nun batısında kalan Lake Isabella‘nın batı kıyısı. Aşağıda da işaretli olarak görebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2’de beyaz Arap atı (white Arabian horse) nasıl yakalanır?

Red Dead Redemption 2 En İyi At Rehberi

 1. Beyaz Arap atını yakalamak için öncelikle oyun haritasının en kuzeyinde bulunan Ambarino‘nun batısındaki Lake Isabella’nın batı kıyısına gidin. Ambarino’nun soğuk olduğunu unutmayın ve Arthur’un üşümemesi için kalın giyinin.
 2. Kıyıya yaklaştığınızda attan inin ve atın ürküp kaçmaması için yavaşça yürüyerek etrafa bakın. Özellikle Eagle Eye kullanımında hayvanlar parlak bir şekilde gözüktüğü için atın yerini belirlemek için Eagle Eye kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Atı bulamazsanız üzülmeyin, gidip başka bir yerde kamp kurup uyuyarak tekrar Lake Isabella’ya gidebilir ve arama yapabilirsiniz.
 3. Atı bulduğunuz zaman yavaşça yanına yaklaşıp L2 / LT’ye basılı tutarak ona odaklanın.
 4. Ata yaklaşırken bir yandan da onu sakinleştirmek için Calm tuşunu kullanın. Calm tuşu her yandığında tıklamanız atı kaçırmamanız açısından çok önemli.
 5. Sürekli olarak atı sakinleştirken ona yeterince yaklaştığınızda üçgen / Y tuşu ile Mount Horse yani “ata bin” ibaresi belirecek. Tuşa bastığınızda ata binebileceksiniz.
 6. Ancak ata binmeniz, ata sahip olduğunuz anlamında gelmiyor. At sizi üzerinden düşürmek için bir sağa bir sola dönerek zıplama hareketleri yapacak. Siz de buna karşı olarak atın çektiği yönün tersine doğru L analog yardımı ile atı çekin.
 7. At zıplamayı kestiğinde ona sahip olduğunuz anlamına geliyor. Şimdi eyerinizi diğer atınızdan alıp yeni atınıza giydirebilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra böylece at tamamen ve süresiz olarak sizin olacaktır.
 8. Eski atınızı kaybetmek istemiyorsanız ıslıkla onu çağırarak arkanızdan gelmesini sağlayabilirsiniz.

Red Dead Redemption 2’de beyaz Arap atı (white Arabian horse) yakalamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Red Dead Redemption 2’de yeni atları nasıl sakinleştirir, yakalar ve ana atınız haline getirebilirsiniz?

Red Dead Redemption 2’de at sahibi olmanın 3 yolu vardır. Bunlar:

 • Atı satın almak
 • Atı çalmak
 • Vahşi bir atı yakalamak

Satın almak ve çalmak kendilerini yeterince açıklayan iki yol. Chapter 2’nin başında açılan ve haritada şehirlerde Stable olarak göreceğiniz ahırlardan istediğiniz zaman at satın alabilirsiniz.

Çalma konusuda ise, Dutch’ın çete üyelerinden birinin olmadığı sürece oyundaki neredeyse tüm atları çalabilirsiniz.

Vahşi atları sakinleştirmek, yakalamak ve ana atınız haline getirmek

Red Dead Redemption 2 En İyi At Rehberi

At sahip olmanın 3. ve en karmaşık yolu olan yakalamak birçok aşama içeriyor.

 • Öncelikle vahşi bir at bulduğunuzda ona sakince ve yavaşça yaklaşmalısınız. Gidebileceğiniz en yavaş hızda ata yaklaşırken L2 / LT’ye basarak ona odaklanın.
 • Odaklandığınızda ve yeterince yaklaştığınızda sakinleştirme (calm) tuşu açılacak. Atı sürekli olarak sakinleştirerek korkup kaçmasını engelleyin.
 • Ata yeterince yaklaştığınızda üçgen / Y (mount) tuşuna basarak ata binin. Atın üzerine çıktığınızda at sizi düşürmek için zıplayarak bir sağa bir sola gidecekir. Atın sizi düşürmesini engellemek ve onu yakalamak için atın L analog ile atı gitmeye çalıştığı yönün tersine yönlendirin. At sakinleştiğinde ve durduruğunda, atın yeni sahibi sizsiniz demek oluyor.
 • Yakaladığınız atı ana atınız haline getirmek için eyerinizi eski atınızda alıp yeni atınıza giydirmeniz gerekiyor. Sadece bir ana atınız olabileceği için sadece bir ata eyer giydirebiliyorsunuz. Ancak birden fazla ata sahip olmanız mümkün.
 • Eyerini aldığınız eski atınız otomatik olarak en yakındaki ahıra gidiyor ve istediğiniz zaman orada bulunabiliyor. Ancak bir yere kaybolsun istemiyorsanız sizi takip etmesi için ıslık çalabilir ve gideceğiniz yere iki at ile ilerleyebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2’de at ve bağlılık seviyeleri

Red Dead Redemption 2 En İyi At Rehberi

Oyunda sahip olduğunuz ve uzun süre bindiğiniz atı diğer atlardan ayıran en büyük özellik onunla kurduğunuz bağınız. Onunla kurduğunuz bu ilişki, ata bindiğinizde atın davranışlarını ve performansını etkiliyor.

Rockstar at ile insan arasındaki bağı 4 seviye ile ayırmış. Zamanla bu bağı sağlamlaştırarak atın performansını arttırmak ve yeni özellikler eklemek size kalmış.

At ile bağlılık seviyesini arttırma yolları

Basitçe atınız ile zaman geçirmek; onu sürmek, yönlendirmek, onunla yüzmek gibi aktiviteler bağınızı arttıracaktır. Ancak bağı daha hızlı arttıran farklı yollar var.

Atınız acıktığında ona yem vermek (yulaf kekleri, elma, vahşi bitkiler ve otlar) atınızla olan bağınızı ciddi derecede arttıracaktır. Besleyicilik yönünden daha zayıf olan şeker vb. içerikli yemler vermek ise bağı daha yavaş arttırmanıza neden olur.

Atınız kirlendikçe fırça ile onu fırçalamanız (brush) bağı arttırmanın en iyi yollarından.

Bunun yanında son olarak yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri atınız yorulduğunda veya telaşlandığında L3 tuşu aracılığı ile onu sevmek ve sakinleştirmek. Bunu arada bir yaparak atınızla bağınızı arttırabilirsiniz.

At ile bağlılık seviyeleri ve avantajları

Atınız ile bağınız arttıkça aşağıdaki faydaları göreceksiniz:

 • Can (health) ve Stamina (dayanıklılık) artışı
 • Atınızı çağırabilmeniz için gerekli olan maksimum uzaklığın genişlemesi
 • Atınızın daha zor olan yerleri ve daha derin suları geçebilmesi
 • Atınızın daha zor çalınabilmesi

Bağlılık seviyeniz arttıkça at üstündeyken yapabileceğiniz yeni manevralar da açılacak. Bunlar:

Level 1: Herhangi bir özellik yok

Level 2: Şaha kalkma (Durur haldeyken R1 + Kare / RB + X)

Level 3: Anı duruş + Ani dönüş (Dönmek için ilerlerken, R1 + X / RB + A ve aynı anda L analog ile yön ver – Durmak için ilerlerken, R1 + X / RB + A)

Level 4: Drift (Kare / X tuşuna basılı tut ve L analog ile yön ver)