Leauge of Legends’ın en yeni şampiyonu: Meraklı Bukalemun Neeko.

Görünüş olarak en başta hepimize ‘’Zoe 2.0’’ dedirten yeni şampiyonumuzun aslında Zoe’den çok daha karmaşık ve eğlenceli mekanikleri var. Yeni çıkan her Leauge of Legends şampiyonunun özelliklerini bir bir taşıyor. Öncelikle tabi ki her koridorda denenecek. Neeko jungle, Neeko support videolarını her yerde görmeye başlayacağız. Sonra otomatik yasaklanan şampiyona dönüşecek bir süre oyunlarımızda ona rastlayamayacağız ve tabi ki çok fazla hasarı olacak, çok.

Tabi bütün bunlardan önce yeni şampiyonumuz Neeko’nun mekaniklerine ve yetenek kitine bir göz atalım.

Neeko’nun Yetenek Kiti – Resim – Leauge of Legends

   PASİF: BİNBİR SURAT

Neeko pasifi sayesinde oyun ekranındaki basit bir mekanikle istediği takım arkadaşının kılığında gezebiliyor. Bu özellik saldırıya başladığında veya saldırı aldığında sona eriyor.

Neeko Zac şekline bürünmüş – Resim – Youtube/RedMercy

Bu pasifin çok fazla oyun yapma potansiyeli olsa da ilk akla gelenleri derleyelim:

 • Kendi ormancınızın canı azken kendi ormancınızın kılığında rakip ormana girin. Karşı orman baskınları oyunda alışılagelmiş bir şey olduğu için karşı ormancı bunu çok yadırgamayıp size saldıracaktır. Siz de aslında %100 canlı bir orta koridor büyücüsü olduğunuz için bu çatışmayı kimin kazanacağı şimdiden belli!
 • Yine kendi ormancınızın görünümünde aynı mantıkla başka koridorlara baskına gidebilirsiniz.
 • Geri dönüş yapan bir takım arkadaşınız koridora geliyormuş gibi onun koridoruna gidip rakibi kandırabilirsiniz.
 • Yanınıza bir LeBlanc alıp sizin W yeteneğiniz (birazdan buraya da geleceğiz) ve LeBlanc’ın pasifiyle 4 LeBlanc yanyana yürüyerek oyunu trolleyebilirsiniz.
 • Alt koridorda destek rolünde oynuyorsanız, taşıyıcınızı çalıda bekletin onun formunu alın rakip sizi 2v1 görünce saldırmak isteyecektir. Ama hesaba katmadıkları bazı şeyler olacaktır.

   Q – TOHUM TUZAĞI

Şampiyonumuzun ilk güçlendirilecek minyon temizleme yeteneği. Yere bir tohum tuzağı gönderiyor ve eğer bu tohum tuzağı bir minyonu öldürürse, büyük canavar veya minyona isabet ederse 2 kez daha yeşerip patlıyor. Minyon öldükçe tekrar patladığı için minyon temizlemede kolaylık sağlayacaktır. Büyük canavarlara vurunca da tekrar patlaması Neeko’nun orman rolünde oynanabilme ihtimalini akıllara getiriyor.

   W – KANDIRIKÇI

Kandırıkçı, pasif ve aktif özellikleri olan bir yetenek. Pasifi Leauge of Legends arenasında görmeye çokça alıştığımız bir mekanik: Her üç düz vuruşta bir fazladan büyü hasarı vuruyor. Aktifi ise LeBlanc’ı andırır cinsten. İstediğiniz yöne bir klonunuzu gönderip rakibin dikkatini dağıtmayı başarıyor aynı zamanda bir süreliğine hareket hızı kazanıyorsunuz. Ormanda yakalandığınızda eğer rakip şampiyonu klonunuza yönlendirirseniz, bu hareket hızıyla kaçıp gözden kaybolmanız işten bile değil! Ayrıca yan koridor baskınlarında da önden gönderdiğiniz klon Neeko, rakibi bir hayli korkutacak belki ona birkaç sihirdar büyüsüne mal olacaktır.

   E – DOLAŞIK DİKENLER

Tabi ki bir büyücünün en çok sevdiği şey uzun bir kitle kontrolü. Neeko’nun E yeteneği de bu kitle kontrolü eksikliğini bir hayli karşılıyor. Neeko gönderdiği büyülü sarmaldan geçen şampiyonları bir süreliğine yere sabitler. Düşündüren kısmı ise en arkadaki şampiyonun en uzun süre yere sabitlenmesi. ‘’Taşıyıcıyı koru’’ taktiğini yerle bir edecek bu yetenek, saldırı gücü taşıyıcılarının bir hayli canını sıkacak gibi gözüküyor. Takım savaşına girdiğinizi ve rakip Jinx’in 3 saniye boyunca yerinden kıpırdayamadığını bir düşünsenize…

   R – RUH ÇİÇEĞİ

İlk bakışta Swain’in ultisini bir hayli anımsatan Ruh Çiçeği, ejder, baron piti gibi küçük alanda yapılan takım savaşlarında çok can yakacak gibi duruyor. Neeko ultisiyle birlikte havaya kalkıyor büyük menzilli Ruh Çiçeği’nin içinde kalan tüm rakip şampiyonlar yavaşlatma etkisine maruz kalıyor. Neeko etrafında ne kadar rakip şampiyon varsa o kadar büyük bir kalkan kazanıyor ve yere indiğinde Ruh Çiçeği’ni patlatarak çok yüksek bir alan hasarı veriyor. Bütün bunlar gözünüze hafif göründüyse şunu da ekleyelim, eğer Neeko başka bir şampiyonun suretine bürünmüş haliyle ultiyi başlatırsa rakip şampiyonlar Neeko’nun yükselme evresini fark etmiyorlar!

Neeko’ya yapılabilecek örnek eşya dizilimleri (buildler):

Klasik bir büyü nüfuzu ve AP odaklı bir eşya dizilimi :

Başlangıç eşyaları:

Eşya Görselleri- MobaTR

Oyun sonu eşya dizilimi:

Eşya Görselleri- MobaTR

AP Orman Neeko oynamak isteyenlere bir eşya dizilimi:

Başlangıç eşyaları:

Eşya Görselleri- MobaTR

Oyun sonu eşya dizilimi:

Eşya Görselleri- MobaTR

Neeko’ya çıkılabilecek rünler:

Çoğu orta koridor büyücüsü gibi Neeko’ya da Büyücülük ağacından başlıyoruz:

 • Her büyücü-suikastçı karışımı şampiyon gibi Neeko da Sihirli Yıldız’ı çok sevecek gibi duruyor E-Q kombonuzla beraber 3. düz vuruşunuzu ve Sihirli Yıldız’ınızı ayarlayabilirseniz, erken seviyelerde bile akıl almaz hasarlar vurabilirsiniz.
 • Mana Akış Yüzüğü de attığınız büyülerin bedellerini ormancınızın mavi salmadığı ilk seviyelerde dengelemek için işinizi görecektir.
 • Cana bağlı yetenek gücü kazandıran Mutlak Odak, kendinizin canı yüksekken düşük canlı ormancı kılığına girip karşı ormana baskına gittiğiniz senaryoda çok işinize yarayacak.
 • Yine kılık değiştirip karşı koridorlara belki ormancı belki bir ışınlanla üst koridor oyuncusu gibi baskın atarken Suda Yürüyen sayesinde hareket hızı kazanacak, koridorunuzu yalnız bırakıp miyon kaçırmadan skor peşinde olacaksınız!

İkinci rün ağacımız da İlham olacak,

 • Mükemmel Zamanlama rünüyle oyunun 8. dakikasında bedelsiz bir Kronometre sahibi olacaksınız. Hem orta oyunda çıkan 1’e 1, 2’ye 2 ve 3’e 3 çatışmalarda karşı orta koridorun ani hasarını göğüslemek adına hem de oyunun ilerleyen safhalarında Zhonya’nın Kumsaati eşyasına yatırım yapmak adına harika bir seçim.
 • Son rünümüz ise Peskimet Teslimatı. Orta koridorda sağlayabileceğiniz en önemli avantaj, koridordaki sürdürülebilirliğiniz. Oyunun erken safhalarında gelen birkaç can iksiri ve peksimetiyle karşınızdaki oyuncuyu üsse geri göndermeye zorlayabilir bu sırada minyonlarınızı ittirip rahatça üssünüze dönebilirsiniz. Bu sayede karşınızdaki orta koridor oyuncusu -eğer ışınlanı yoksa- büyük bir minyon dalgası kaybedecek ve siz de büyük bir altın avantajı elde edeceksiniz.

Neeko’dan şimdilik bu kadar. Şimdilik PBE’de oynanabilen Neeko’yu önümüzdeki yamalarda vadide görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Vadiye indiğinde de uzun bir süre otomatik yasaklanacağı kesin gibi duruyor!

Herkesler olmak istiyom!

Olamazsın diyorlar.

Snowdown Neeko – Resim – Leauge of Legends