ABD’nin Los Angeles eyaletinde gerçekleşen Video Game Awards 2018 etkinliğinde en büyük oyun şirketleri yanında bağımsız oyunlar da birçok ödüle layık görüldü. VGA 2018 adayları olan Red Dead Redemption 2 ve God of War gibi önemli oyunların yanında Celeste gibi bağımsız oyunlar ve Ninja gibi oyun dünyasının önemli isimleri de ödüllerin sahibi oldu.

VGA 2018’de diğer senelerden farklı olarak iki gelişme daha yaşandı. Espor kategorileri de törende yerini alırken birçok firma törende anonslar yaptı.

VGA 2018’de ödül kazananları sizler için sıraladık. İşte Video Game Awards 2018 ödülleri ve sahipleri:

Yılın Oyunu

  • Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
  • Celeste (Matt Makes Games)
  • Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
  • God of War (Sony Santa Monica / SIE)
  • Monster Hunter: World (Capcom)
  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Kazanan: God of War (Sony Santa Monica / SIE)

god of war

Devam Eden En İyi Oyun

  • Destiny 2 (Bungie / Activision)
  • Fortnite (Epic Games)
  • No Man’s Sky (Hello Games)
  • Overwatch (Blizzard)
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

Kazanan: Fortnite (Epic Games)

En İyi Oyun Yönetmenliği

  • A Way Out (Hazelight Studios / EA)
  • Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
  • God of War (Sony Santa Monica / SIE)
  • Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Kazanan: God of War (Sony Santa Monica / SIE)

En İyi Hikaye

  • Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
  • God of War (Sony Santa Monica / SIE)
  • Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
  • Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Kazanan: Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

red_dead_redemption_2

En İyi Sanat Yönetmenliği

  • Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
  • God of War (Sony Santa Monica / SIE)
  • Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
  • Kazanan: Return of Obra Din (3909 LLC)

Kazanan: Return of Obra Din (3909 LLC)

En İyi Müzik

  • Celeste (Lena Raine)
  • God of War (Bear McCreary)
  • Marvel’s Spider-Man (John Paesano)
  • Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom (Joe Hisaishi)
  • Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)
  • Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)

Kazanan: Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)

En İyi Ses Dizaynı

  • Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)
  • Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
  • God of War (Sony Santa Monica / SIE)
  • Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Kazanan: Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

En İyi Performans

  • Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
  • Christopher Judge as Kratos, God of War
  • Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
  • Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2
  • Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

Kazanan: Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2

En Etkili Oyunlar

  • 11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / Bandai Namco Entertainment)
  • Celeste (Matt Makes Games)
  • Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
  • Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
  • The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)

Kazanan: Celeste (Matt Makes Games)

En İyi Bağımsız Oyun

  • Celeste (Matt Makes Games)
  • Dead Cells (Motion Twin)
  • Into the Breach (Subset Games)
  • Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
  • The Messenger (Sabotage Studio)

Kazanan: Celeste (Matt Makes Games)

celeste

En İyi Mobil Oyun

  • Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
  • Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
  • Fortnite (Epic Games)
  • PUBG Mobile (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
  • Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)

Kazanan: Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

En İyi VR/AR Oyun

  • Astro Bot Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)
  • Beat Saber (Beat Games)
  • Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)
  • Moss (Polyarc Games)
  • Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

Kazanan: Astro Bot Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)

En İyi Aksiyon Oyunu

  • Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
  • Dead Cells (Motion Twin)
  • Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
  • Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
  • Mega Man 11 (Capcom)

Kazanan: Dead Cells (Motion Twin)

En İyi Aksiyon/Macera Oyunu

  • Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
  • God of War (Sony Santa Monica / SIE)
  • Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
  • Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
  • Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

Kazanan: God of War (Sony Santa Monica / SIE)

En İyi Rol Yapma Oyunu

  • Dragon Quest 11: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)
  • Monster Hunter: World (Capcom)
  • Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom (Level 5 / Bandai Namco Entertainment)
  • Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
  • Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

Kazanan: Monster Hunter: World (Capcom)

En İyi Dövüş Oyunu

  • BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
  • Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / Bandai Namco Entertainment)
  • Soulcalibur 6 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment)
  • Street Fighter 5 Arcade (Dimps / Capcom)

Kazanan: Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / Bandai Namco Entertainment)

Dragon Ball FighterZ

En İyi Aile Oyunu

  • Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
  • Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)
  • Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)
  • Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
  • Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

Kazanan: Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)

En İyi Strateji Oyunu

  • Battletech (Harebrained Schemes / Paradox Interactive)
  • Frostpunk (11 bit studios)
  • Into the Breach (Subset Games)
  • The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)
  • Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

Kazanan: Into the Breach (Subset Games)

En İyi Spor Oyunu

  • FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)
  • Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
  • Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
  • NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)
  • Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

Kazanan: Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)

En İyi Çok Oyunculu Oyun

  • Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
  • Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
  • Fortnite (Epic Games)
  • Monster Hunter: World (Capcom)
  • Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)

Kazanan: Fortnite (Epic Games)

En İyi Öğrenci Oyunu

  • Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway)
  • Dash Quasar (UC Santa Cruz)
  • JERA (Digipen Bilbao, Spain)
  • LIFF (ISTART Digital – France)
  • RE: Charge (MIT)

Kazanan: Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway)

En İyi Indie Oyunu

  • Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
  • Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
  • Moss (Polyarc Games)
  • The Messenger (Sabotage Studio)
  • Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

Kazanan: The Messenger (Sabotage Studio)

En İyi Espor Oyunu

  • Counter-Strike: Global Offensive
  • Dota 2
  • Fortnite
  • League of Legends
  • Overwatch

Kazanan: Overwatch

En İyi Espor Oyuncusu

  • Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)
  • Hajime “Tokido” Taniguchi
  • Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)
  • Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)
  • Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)

Kazanan: Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)

En İyi Espor Takımı

  • Astralis (CSGO)
  • Cloud9 (LOL)
  • Fnatic (LOL)
  • London Spitfire (Overwatch)
  • OG (Dota 2)

Kazanan: Cloud9 (LOL)

cloud9-en-iyi-espor-takımı

En İyi Espor Koçu

  • Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9)
  • Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)
  • Danny “zonic” Sørensen (Astralis)
  • Dylan Falco (Fnatic)
  • Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)
  • Janko “YNk” Paunovic (MiBR)

Kazanan: Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9)

En İyi Espor Organizasyonu

  • ELEAGUE Major: Boston 2018
  • Evo 2018
  • League of Legends World Championship
  • Overwatch League Grand Finals
  • The International 2018

Kazanan: League of Legends World Championship

En İyi Espor Ev Sahibi

  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Alex “Machine” Richardson
  • Anders Blume
  • Eefje “Sjokz” Depoortere
  • Paul “RedEye” Chaloner

Kazanan: Eefje “Sjokz” Depoortere

En İyi Espor Olayı

  • C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)
  • KT vs IG Base Race (LOL Worlds)
  • G2 Beating RNG (LOL Worlds)
  • OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)
  • SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

Kazanan: C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)

Yılın İçerik Üreticisi

  • Dr. Lupo
  • Myth
  • Ninja
  • Pokimane
  • Willyrex

Kazanan: Ninja

ninja-gamer